W zakładach przemysłowych konieczne jest utrzymanie optymalnej jakości powietrza. Zapewniając  odpowiednią temperaturę, a także usuwając zanieczyszczenia, umożliwia się pracownikom bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków. Odpowiednia wymiana powietrza ogranicza ponadto zużycie urządzeń, niwelując tym samym ryzyko wystąpienia awarii. Wentylacja przemysłowa ma więc ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesów technologicznych.

Grunt to bezpieczeństwo

Na przyjazne środowisko zakładu produkcyjnego składa się wiele elementów.  Jeden z nich stanowi jakość powietrza, którego zanieczyszczenie powinno osiągać wartości poniżej NDS (Najwyższego Dopuszczalnego Stężenia). Wytzapewnieniayczne średniej liczby czynnika szkodliwego dla zdrowia zawarte są w kodeksie pracy, zobowiązując właścicieli zakładów do prawidłowego mikroklimatu wewnątrz obiektów. Jako że systemy wywiewnej wentylacji naturalnej nie są w stanie efektywnie usunąć szkodliwych zanieczyszczeń, stosuje się wentylację mechaniczną. Eliminuje lub rozcieńcza ona niebezpieczne substancje jak najbliżej miejsca emisji, dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie współczynnika IAQ, który określa jakość powietrza wewnętrznego.

Znaczenie wentylacji mechanicznej

Wszędzie tam, gdzie może dojść do niekontrolowanej emisji zanieczyszczeń, przydaje się tzw. wentylacja strefowa.  Tworzy ona sektory, zapewniając szybkie usunięcie niebezpiecznych pyłów czy gazów. Wentylacja strefowa odizolowuje, chociażby powierzchnie lakiernicze lub spawalnicze, zapobiegając przekroczeniu dopuszczalnych norm. Firmy takie jak PMN Bobrek oddział Bepis, zajmujące się projektowaniem i montażem wentylacji, tworzą takie systemy z uwzględnieniem specyfiki i gabarytów pomieszczeń, co zapewnia optymalne efekty. Warto dodać, że wentylacja strefowa jest  równoznaczna z  uniknięciem przewietrzania całego budynku, skupiając się tylko na lokalizacjach o podwyższonym ryzyku zanieczyszczenia.

Wentylacja strefowa jest najbardziej skuteczna w połączeniu z miejscowymi odciągami, które to współpracują z ogólną wentylacją budynku. Miejscowe odciągi można spotkać przykładowo na stanowiskach szlifierniczych przy stołach roboczych, gdzie zapobiegają rozprzestrzenianiu się pyłów. Ważny element miejscowej wentylacji są ponadto tzw. kurtyny powietrzne, które mają na celu oddzielanie przestrzeni o zróżnicowanym zanieczyszczeniu bądź temperaturze. Najczęściej umieszcza się w je w miejscach o największych stratach ciepła.

Zalety wentylacji przemysłowej

Współczesne urządzenia wchodzące w skład systemu wentylacji przemysłowej gwarantują wydajną pracę przy zachowaniu energooszczędności. Bezpieczeństwu pracowników zakładu towarzyszy więc minimalizowanie kosztów użytkowania. Układy oparte są na technologii odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego, co określa się pojęciem rekuperacji. Daje to szansę ogrzania pomieszczeń biurowych czy socjalnych energią pochodzącą z procesów technologicznych. Rekuperacja to z drugiej strony odzysk chłodu, a to z kolei umożliwia znaczące obniżenie mocy potrzebnej do efektywnego działania systemu. Wszystko to wpisuje się w dbałość o środowisko naturalne, ograniczając emisję do atmosfery szkodliwych substancji.

Oferta firmy PMN Bobrek oddział Bepis

PMN Bobrek oddział Bepis to ekspert w dziedzinie instalacji chłodniczych, wentylacji, klimatyzacji oraz izolacji termicznych i akustycznych. Oferują kompleksowe usługi obejmujące projektowanie, dostawę, montaż oraz serwisowanie systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i instalacji przemysłowych. Dodatkowo firma specjalizuje się w montażu izolacji ppoż, klap przeciwpożarowych, instalacji termicznych oraz zabezpieczeń antykorozyjnych i ogniochronnych.