Mozaiki znane są od wielu lat i przez cały czas cieszą się ogromną popularnością. Tworzenie kreatywnych kompozycji mozaik składających się z małych fragmentów szkła, kamienia czy ceramiki od zawsze inspirowało artystów i majsterkowiczów. Z czasem zastosowanie mozaiki stało się na tyle powszechne, iż stały się one jedną z wielu dekoracji wnętrz łazienkowych. Mozaikę można stosować w dekoracji podłogi, ścian czy nawet na parapecie. Jak wykorzystać mozaikę w aranżacji łazienki?

Właściwości mozaiki w łazience

Pomysłów na stworzenie mozaiki jest wiele. Do jej aranżacji można wykorzystać ceramikę, szkło, marmur, metale czy drewno. Różnokolorowe elementy, ciekawe kształty oraz fragmenty szkła mogą stworzyć artystyczną dekorację łazienki. Mozaika w aranżacji łazienki jest nie tylko korzystna ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktyczna. Chroni ściany przed wilgocią i zabrudzeniami. Kolejną jej zaletą jest fakt, iż bez problemu jest w stanie pokryć wszystkie łuki czy wąskie paski ściany lub wnęki.

Przy pomocy mozaiki można udekorować ściany łazienki, półki, wnęki prysznicowe lub blat wokół umywalki. Mozaika o podwyższonej twardości doskonale sprawdzi się na wyłożenie podłogi.

Rodzaje mozaiki w łazience

Obecnie wyróżnia się kilka materiałów, z których można wykonać mozaikę. Są to:

  • ceramika – najchętniej wybierany surowiec do łazienki, głównie w zamyśle łączenia jej z płytkami łazienkowymi, dzięki czemu unika się stylistycznego chaosu. Wśród ceramicznych mozaik można znaleźć te, które są po prostu pociętą na fragmenty płytką. Często są to różna kształty: kwadraciki, kółka trójkąty. Różną są też ich faktury: gładkie, pofalowane, błyszczące.

  • szkło – materiał, który daje najwięcej możliwości. Dzięki niemu można zabudować wannę, półkoliste ścianki dzielące przestrzeń czy obudowę dowolnych półek. Surowiec ten jest całkowicie nienasiąkliwy, a liczba kolorów i wzorów niezliczona;

  • kamień – gwarantuje szeroką różnorodność materiałów. Mozaika z kamienia może być wykonane z marmuru, trawertynu, kwarcytu czy onyksu. To materiały nasiąkliwe i wrażliwe na różnego rodzaju przebarwienia. Taką okładzinę należy właściwie zaimpregnować.

Mozaika zdecydowanie przyciąga wzrok i jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Jak podkreślają specjaliści z firmy Poldom, warto jednak mieć świadomość, iż wybierając, szkło należy zadbać o właściwe oświetlenie, by wydobyć kolor i fakturę, cały urok rozwiązania projektowego. Decydując się na mozaikę podłogową zamiast brodzika lepiej wybrać tę, o ostrych krawędziach, gdyż wykazuje lepsze właściwości antypoślizgowe.