Nie każda nieruchomość ma możliwość korzystania z sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji nadal bardzo popularne są przydomowe szamba, które pełnią funkcję zbiornika na nieczystości. Należy jednak pamiętać o tym, że takie szambo należ regularnie opróżniać - jak często? O to zapytaliśmy ekspertów z firmy Usługi Komunalne Waldemar Piątek z Koszalina.

Wywóz szamba - dlaczego należy regularnie wywozić szambo?

Konieczność regularnego wywożenia szamba jest podyktowana tym, że szamba nie są niczym innym, niż szczelnymi zbiornikami, w których przechowywane są odpady kanalizacyjne. Szambo magicznie nie wyparuje ani się nie oczyści samo, więc kiedy zbiornik szamba zaczyna się zapełniać, należy zadbać o to, aby pozbyć się nieczystości.

Warto także pamiętać o tym, że szambo w naturalny sposób fermentuje, więc po pewnym czasie zaczyna pojawiać się nieprzyjemny zapach. Usuniecie szamba pozwala sobie poradzić z tym problemem.  Do wywożenia szamba należy zamówić firmę, która świadczy usługi asenizacyjne. Wywiezie ona zawartość szamba, która zostanie poddana utylizacji w odpowiedni sposób. Jedną z nich jest firma Usługi Komunalne Waldemar Piątek z Koszalina, której głównym profilem działalności jest wywóz nieczystości płynnych. Firma posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, dzięki czemu działa w pełni legalnie i zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Działalność Waldemara Piątka dotyczy także opróżniania przydomowych oczyszczalni ścieków. Firma dysponuje specjalistycznym sprzętem - szambiarka pozwala na bezpieczny przewóz odpadów z miejsca odbioru do miejsca utylizacji.

Jak często wywozić szambo?

Wielu właścicieli nieruchomości, które podłączone są do szamba, nie ma pojęcia, jak często należy szambo wywozić. To, jak często pojawiać się będzie u nas szambiarka, zależy od tego, jak dużo wody zużywają domownicy w danej nieruchomości. W zależności od konkretnych przypadków, może okazać się, że szambo musimy wywozić raz na parę tygodni lub raz na kilka miesięcy. W każdym wypadku należy jednak zadbać o to, aby wywóz odbywał się regularnie.

Jeśli nie masz pojęcia, jak dużo ścieków generuje Twoje gospodarstwo domowe, to warto regularnie sprawdzać stan szamba. Dzięki temu będzie wiadomo, kiedy powoli zaczyna się ono zapełniać i najwyższy czas na skorzystanie ze specjalistycznych usług firmy zajmującej się wywożeniem nieczystości płynnych.

Odsuwanie pokrywy szamba i zaglądanie do zbiornika nie jest jednak proste (często pokrywa jest solidna i bardzo ciężka), ani przyjemne (z szamba unosi się mocno, nieprzyjemna woń). Dlatego też są inne, lepsze sposoby na to, aby kontrolować stan szamba, te metody to:

  • zamontowanie mechanicznego czujnika poziomu nieczystości - tak czujnik wyposażony jest w pływak, który zaczyna unosić się wraz ze wzrostem ilości szamba;

  • zamontowanie elektrycznego czujnika poziomu nieczystości - taki czujnik kosztuje więcej, ale pozwala na otrzymanie dźwiękowego lub świetlnego sygnału, kiedy poziom szamba się napełnia. 

Zamontowanie czujnika nie jest ani trudne, ani drogie, a z pewnością to rozwiązanie znacznie ułatwi proces nadzorowania napełniania się szamba.