Stal to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie różnego typu. Od specyfiki i przeznaczenia budynku zależny jest jednak stosowany gatunek. Natomiast niezbędnym elementem na niemal każdym placu budowy jest tzw. stal zbrojeniowa. Przyjrzyjmy się zatem jej charakterystyce oraz zastosowaniom. 

Stal zbrojeniowa – czym właściwie jest?

Ten termin określa wszelkie produkty z tego stopu, które wykorzystywane są do mocowania struktur z litego betonu. Dzięki niej możliwe jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia różnych awarii i katastrof budowlanych bowiem samodzielna wylewka jest dosyć krucha. W wyniku dużych obciążeń czy innych czynników mechanicznych może na przykład pęknąć. Zadaniem stali zbrojeniowej jest więc zabezpieczenie betonowych elementów. Beton, który został wzmocniony prętami stalowymi, nazywany jest żelbetem. Sposób wzmacniania zależy natomiast od rodzaju konstrukcji – podobnie jak klasa i gatunek prętów zbrojeniowych. Wyróżniamy pięć klas, gdzie najwyższą wytrzymałością wyróżnia się klasa A-IIIN. Klasy A-0 i A-I charakteryzują się natomiast niewielką twardością – dlatego zwykle stosowane są do budowy elementów pomocniczych. Do głównych zbrojeń konstrukcji najczęściej wybierane są klasy A-II i A-III. Wszystkie produkowane pręty muszą jednak uzyskać aprobatę techniczną AT. 

Planując zakup stali zbrojeniowej, warto szczególnie zastanowić się nad wyborem dostawcy. Firma RBS Stal od lat zajmuje się dystrybucją zbrojeń budowlanych, dzięki czemu posiada bogate doświadczenie w branży i szerokie grono zadowolonych klientów. Wybierając usługi specjalistów, możemy liczyć na najwyższą jakość. 

Jakie są zastosowania stali zbrojeniowej?

Jak zostało wspomniane, stal zbrojeniowa powszechnie stosowana jest w budownictwie różnego rodzaju. Właściwie w dzisiejszych czasach żaden budynek nie powstanie bez stalowych elementów. Zbrojenia w każdym obiekcie budowlanym pełnią bardzo ważną funkcję – decydują o bezpieczeństwie; zarówno konstrukcji, jak i ludzi, znajdujących się wewnątrz. W procesie powstawania budynku stal zbrojeniowa służy do wzmacniania takich elementów, jak słupy nośne, ławy fundamentowe, schody, balkony, posadzki. Szereg jej zastosowań nie ogranicza się jednak jedynie do budownictwa mieszkalnego – z uwagi na dużą odporność na obciążenia jest również niezbędna przy budowie lotnisk, mostów i wiaduktów. Zbrojenia mogą być także stosowane do usuwania szkód górniczych