Wigilia za pasem, w związku z tym wiele osób myśli o praktycznej stornie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to szczególnie ważne, kiedy do naszych domów zapraszam gości, aby wspólnie z nimi zjeść uroczystą kolację. Jak przygotować stół wigilijny? Na jaką kolorystykę zastawy stołowej i obrusów warto się zdecydować. I najważniejsze pytanie: jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole?

Jak przygotować stół wigilijny?

Podstawą każdego stołu wigilijnego są dobrze dobrane naczynia oraz sztućce. Warto postawić tutaj na elegancką klasykę, z delikatnymi zdobieniami w kolorze złota bądź srebra. Koniecznie trzeba pamiętać o dodatkowych elementach ceramicznych, takich ja półmiski, na których będzie można podać potrawy wigilijne, a także o cukiernicy, sosjerce czy filiżankach do kawy. Przy wyborze zastawy ilość talerzy należy uzależnić nie tylko od liczby gości. Tradycja wigilijna mówi bowiem o tym, że na stole powinno znaleźć się dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Na stole świątecznym nie może zabraknąć również białego obrusu. Warto zamówić nakrycie na wymiar, które może uszyć Salon Firan. Warto pamiętać również o udekorowaniu stołu siankiem, a także świecami, które zatroszczą się o ocieplenie wigilijnej aranżacji.

Jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole?

Nawet dziecko wie o tym, że na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście potraw, a każdy uczestnik uroczystej kolacji powinien przynajmniej wszystkiego, co zostało przygotowane. W tym dniu królują oczywiście ryby, między innymi w postaci smażonego pstrąga, karpia w galarecie czy też śledzi marynowanych bądź w śmietanie. Dobrym wyborem będzie ryba po grecku bądź w pomidorach.  Nie może zabraknąć również postnego bigosu, a także barszczu czerwonego, do którego warto podać uszka bądź pierogi z kapustą i grzybami. W wielu domach powodzeniem cieszą się również gołąbki z kaszą gryczaną bądź ziemniakami.

Uniwersalną potrawą, która będzie pasować do wszystkich dań, jest także sałatka jarzynowa. Należy pamiętać oczywiście o słodkim akcencie, na przykład o łazankach czy makowcu. Ciastem, które sprawdzi się na wigilijnym stole, jest także sernik. Co ciekawe, w wielu regionach naszego kraju wieczór wigilijny nie może odbyć się bez kutii, czyli tradycyjnej potrawy kuchni ukraińskiej z gotowanej pszenicy, z makiem oraz bakaliami. Orzeźwiającym dodatkiem będzie także kompot z suszonych owoców oraz kisiel. Na wigilijnym stole świetnie prezentują się również jajka z majonezem. Dwudziesty czwarty grudnia to wyjątkowa data, na którą czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto się do niej odpowiednio przygotować.