Stop to poziomy element konstrukcyjny budynku, którego zadaniem jest dzielenie go na kondygnacje. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem w kwestii stropów w domach jednorodzinnych są stropy gęstożebrowe. Ich konstrukcja składa się gęsto rozmieszczonych stalowo-betonowych lub stalowo-ceramicznych belek. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom oraz wadom tego rozwiązania.

Budowa stropu gęstożebrowego

Stropy gęstożebrowe to obecnie najczęściej wybierany rodzaj stropów w budownictwie jednorodzinnym. O trwałości tej konstrukcji decyduje jednak poprawne jej wykonanie – zgodnie z projektem i z użyciem wysokiej jakości materiałów. Niewłaściwe przygotowanie stropu skutkować będzie jego uszkodzeniem podczas eksploatacji, najczęściej pojawiającym się skutkiem błędów przy budowie są pęknięcia.

W skład konstrukcji stropu gęstożebrowego wchodzą przede wszystkim prefabrykowane belki stropowe, którymi najczęściej są przestrzenne kratownice stalowe. Pełnią one funkcję elementów nośnych. Przy zakupie tych materiałów budowlanych należy zwrócić uwagę na ich klasę bezpieczeństwa – czy mają one znak bezpieczeństwa B tak jak produkty firmy Artbet. Zgodność produktu z obowiązującymi normami jest warunkiem trwałości stropu – jeśli zostanie on wykonany poprawnie.

Przestrzeń między powstałymi z belek żebrami wypełniana jest pustakami stropowymi zapewniającymi izolację stropu. Całość konstrukcji jest ponadto zbrojona stalowymi prętami. W przypadku stropów o rozpiętości większej niż 4,5 metra, stosuje się dodatkowe żebra rozdzielcze, układane poprzecznie do żeber głównych, co zwiększa odporność konstrukcji.

Końce belek kotwione są w wieńcu stropowym poprzez połączenie zbrojenia belek oraz wieńca. Górna powierzchnia stropu oraz wnętrze wieńca wypełniane są następnie tak zwanym nadbetonem, którego klasa musi zostać określona w projekcie budowlanym.

Zalety i wady stropu gęstożebrowego

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest duża dostępność materiałów budowlanych. Kratownice do stropów gęstożebrowych, pustaki stropowe czy zbrojenia są powszechnie produkowane i sprzedawane. Ponadto konstrukcja ta nie wymaga użycia ciężkich maszyn budowlanych i może przebiegać ręcznie. Ze względu na swoją popularność technologia ta jest dobrze znana wykonawcom, a różnice między wariantami stropów różnych producentów są nieznaczne.

Wśród wad wymienić możemy pracochłonność – do momentu uzyskania pełnej wytrzymałości strop wymagać będzie podparcia. Problem stanowić mogą też stropy o skomplikowanych kształtach. W porównaniu do stropów monolitycznych i płyt kanałowych stropy gęstożebrowe wykazują gorszą izolacyjność akustyczną. Nieuzasadniony natomiast jest zarzut częstego pękania żeber, nie jest to bowiem cecha tych konstrukcji, a wynik błędów popełnionych podczas wykonania.