czas czytania: 3 min materiał partnera

Świeże, zdrowe i chłodne powietrze w domu, czyli odpowiednia wentylacja i klimatyzacja

klimatyzacja

Świeże powietrze powinno znajdować się w każdym budynku. Niestety, wszechobecny smog powoduje, że również w naszych domach pojawia się wiele zanieczyszczeń. Wystarczy tylko otworzyć okna. Do tego wilgoć i grzyb, które są przyczyną wielu chorób. Dlatego niezwykle ważna jest dobrze dobrana wentylacja we wszystkich pomieszczeniach. A gorące, letnie dni mile widziana będzie klimatyzacja, która pozwoli na normalne funkcjonowanie w tropikalnych warunkach.

Oddychaj pełną piersią

Działająca prawidłowo wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Jest to kluczowe dla dobrego stanu budynku i dla naszego zdrowia. Brak wentylacji bądź jej złe działanie może spowodować pojawienie się wilgoci i grzybów, które przenikając w głąb murów i fundamentów źle wpływają na kondycję budynku i niszczą jego ściany, podłogi i więźby. Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie wentylacji najlepiej już na etapie tworzenia projektu budynku. Dobrze zaprojektowana i wykonana pozwala na prawidłowy przepływ powietrza, działa w sposób ciągły i cichy, nie powodując przy tym przeciągów. Dodatkowo, co bardzo ważne, powinna pozwolić na regulowanie intensywności wietrzenia. Jest kilka typów wentylacji, która ma zastosowanie w domu i przemyśle: wentylacja mechaniczna – wyciągowa, wentylacja grawitacyjna, wentylacja hybrydowa (połączenie wentylacji wyciągowej z grawitacyjną), oraz wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. W przypadku tej ostatniej stosuje się tzw. rekupatory, czyli urządzenia służące do odzysku ciepła ze zużytego powietrza. Bardzo istotne jest zamontowanie nawiewników, które umożliwiają regulację intensywności wentylacji. Montażem i serwisem systemów wentylacyjnych oraz rekupatorów zajmuje się firma Klima-Tech z Koła. Wykonuje także przeglądy oraz konserwacje tych urządzeń.

Orzeźwienie i lekki chłód

Klimatyzacja, kiedyś spotykana tylko w biurach i większych sklepach oraz centrach handlowych, dziś jest stosowana również w wielu domach. To wybawienie dla wszystkich, którzy źle znoszą upalne, a ostatnio wręcz tropikalne, dni. Dostępne na rynku różnego rodzaju klimatyzatory można dobrać odpowiednio do wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. Wyróżnić można klimatyzatory montowane na stałe, jak też stojące, naścienne, przysufitowe czy kasetonowych. Wybierając klimatyzację najlepiej zwrócić się po poradę dotyczącą wyboru konkretnego modelu klimatyzatora do profesjonalnej firmy. Tu może przyjść z pomocą Klima-Tech. Firma w zakresie swoich usług posiada montaż klimatyzacji od małych, pojedynczych urządzeń, poprzez systemy wielopomieszczeniowe do rozbudowanych systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego do budynków wielopoziomowych. Tak więc instalacja klimatyzacji w biurze czy w domu nie stanowi tu żadnego problemu. Proponuje klimatyzatory mobilne i te montowane na stałe. Profesjonalni fachowcy zajmuje się także przeglądami i naprawą klimatyzatorów. Można też zlecić im czyszczenie oraz odgrzybianie klimatyzacji.