Każdy z etapów budowy lub generalnego remontu domu albo mieszkania ma swoje znaczenie i powinien być wykonany na najwyższym poziomie, jednak to od prawidłowego położenia tynków zależy trwałość wykończenia budynków. Przyjrzyjmy się więc lepiej tej pracy wykończeniowej – zobacz, na czym polega położenie tynków oraz jaki ma wpływ na dalsze etapy budowy lub remontu.

Czym jest tynkowanie?

Tynkowanie to jedna z najważniejszych prac, jakie wykonuje się podczas budowy lub generalnego remontu budynku. Polega ono na położeniu na ściany zaprawy, która ma za zadanie zabezpieczenie oraz wyrównanie powierzchni ścian i stropów. To od jakości wykonania tej pracy zależeć będzie to, jak prezentować się ona będzie po zakończeniu prac wykończeniowych. Tynki stanowią bowiem bazę pod dalsze prace – malowanie, tapetowanie, a nawet prace glazurnicze, takie jak kafelkowanie czy układanie płytek ceramicznych.

Na co wpływa jakość wykonania tynków?

Tynki same w sobie mogą stanowić element dekoracyjny – nazywamy je wtedy tynkami artystycznymi, jednak nie jest to ich kluczowe zadanie. Poza odpowiednim przygotowaniem ścian do dalszych prac pełnią one również inne ważne funkcje.

Przede wszystkim poprawni wykonane tynki stanowią izolację termiczną. Masa ta jest akumulatorem ciepła, który pochłania je, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt ciepło i oddaje, gdy robi się chłodniej – dzięki temu mieszkańcy domu cieszyć się mogą komfortem termicznym. Z tego względu warto zlecić wykonanie tynków specjalistom, takim jak Firma Budowlana KL Krzysztof Lempart – inwestycja szybko się zwróci w postaci niższych rachunków z ogrzewanie pomieszczeń.

Inną ważną funkcją, którą pełnią  tynki jest również izolacja akustyczna budynku. To dzięki dobrze nałożonym wyprawom tynkarskim możemy odizolować się od panującego na zewnątrz hałasu i relaksować w zaciszu własnego domu lub skupić na pracy w dobrze wyizolowanym akustycznie biurze.

Nie bez znaczenia jest oczywiście wpływ tynków na regulacje panującego w pomieszczeniu mikroklimatu. Wysokiej jakości tynki charakteryzują się dobrą paroprzepuszczalnością, co minimalizuje ryzyko powstawania grzybów-pleśni. Ma to ogromny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na alergie oraz dzieci.

Tynki wewnętrzne pełnią także funkcję ochronną, zapobiegając przed rozprzestrzenianiem się ognia i chroniąc tym samym inne elementy konstrukcji budynku.

Tynkowanie ręczne czy maszynowe?

Do najpopularniejszych metod tynkowania zaliczyć możemy tynkowanie ręczne oraz tynkowanie maszynowe Ta ostatnia metoda zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, ze względu na liczne zalety.

Tynkowanie maszynkowe wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu, zwanego agregatem tynkarskim, który znacznie przyspiesza czas wykonania prac, a tym samym ma ogromny wpływ na ich koszt. Jest więc to rozwiązanie szybsze i bardziej ekonomiczne. Agregat pozwala w łatwy sposób równomiernie rozprowadzić zaprawę nawet w trudno dostępnych miejscach i zapewnia, że jest ona jednorodna na całej długości, co ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy.

Warto wiec zdecydować się na wykonanie tynków maszynowych, zwłaszcza w przypadku budynków o dużej powierzchni.