czas czytania: 2 min materiał partnera

Tartak, czyli drewniane królestwo

tartak

Drewno to tworzywo, które nigdy nie wychodzi z mody. W ostatnim czasie jego użycie w różnych elementach wnętrza znaczenie wzrosło. Z drewna robi się już nie tylko meble ale również inne ozdoby, nadające naturalnego, a zarazem eleganckiego charakteru. Najwyższej jakości drewno oferują tartaki, zajmujące się przetwórstwem tego surowca, używanego głównie na budowach w celach konstrukcyjnych i wykończeniowych. Czym jest tarcica i do czego służy? Czym charakteryzuje się więźba dachowa?

Czym jest tarcica?

Podstawowym produktem wytwarzanym przez tartaki jest tarcica. To nic innego jak obrobione drewno. Proces ten polega na przetarciu przy pomocy specjalnego traka okrągłej kłody, która zostaje rozpiłowana na mniejsze elementy. W wyniku czego uzyskiwany jest surowiec w postaci desek o różnym wymiarze, wykorzystany przez zakłady stolarskie do wytwarzania mebli, schodów, poręczy czy płotów oraz w branży budowlanej. Ze względu na stopień obróbki wyróżnia się:

  • Tarcicę nieobrzyzaną, której dwie równoległe krawędzie się płaskie, dwie pozostałe boczne pozostają nieobrobione, uzyskuje się ją podczas jednokrotnego przetarcia drewna na traku
  • Tarcicę obrzyzaną – wszystkie cztery krawędzie są proste, jej obróbka odbywa się dwukrotnie lub podczas przetarcia ostrego

Jak mówią specjaliści z Tartaku Parnica, tarcicę można podzielić także, ze względu na rodzaj drewna. Jest to najczęściej tarcica bukowa, sosnowa, dębowa, świerkowa i brzozowa. Dzięki procesowi suszenia tarcica zyskuje wyższą twardość oraz odporność na działania czynników biotycznych i abiotycznych. Konieczne jest też jej odpowiednie przechowywanie. Zazwyczaj umieszcza się ją na tak zwanych sztaplach, co zapewnia dobry przepływ powietrza.

Zastosowanie tarcicy

Ze względu na szerokie zastosowanie tarcicy, tartaki produkują ją w formie belek, desek, bali, listew i łat, odróżniających się wymiarami. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie tarcicy w branży budowlanej oraz w stolarstwie. Więzba dachowa używana jest jako drewniana konstrukcja dachu, zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Jedną z najprostszych i najpopularniejszych jest więzba krokwiowa lub jętkowa. Tartak Parnica, oprócz produkcji tarcicy oferuje także profesjonalne usługi stolarskie, w ramach których zajmują się wykonywaniem altanek, wiat, płotów czy garaży na specjalne zamówienie klienta, dostosowane do jego indywidualnych preferencji. Obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się drewniane meble, zarówno do domu, jak i do ogrodu. Są one niezwykle praktyczne i funkcjonalne, a przy tym bardzo solidne i trwałe. Tarcicę można stosować również podczas prac wykończeniowych, m. in. schodów, parkietów, podłóg lub do produkcji drzwi i okien.