Transport to prężnie rozwijająca się branża usługowa, która regularnie notuje wzrost popularności, zwłaszcza jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wyspecjalizowane pojazdy, służące do przewozu produktów wymagających szczególnego traktowania pod względem temperatury. Mowa tu o transporcie chłodniczym zabezpieczającym głównie żywność oraz leki przed niekorzystnym działaniem ciepła, które powodować może ich zepsucie i niezdatność do spożycia, a w konsekwencji straty finansowe dla obu stron umowy transportowej. Jakie warunki musi spełniać transport w chłodni?

Co przewozi się w chłodni?

Bez wątpienia na zadowolenie konsumentów, a w konsekwencji na wzrost sprzedaży, wpływ ma jakość oferowanych produktów. Żywność przeznaczona do spożycia i artykuły niezbędne do jej wytworzenia przede wszystkim muszą cechować się świeżością. Głównym czynnikiem gwarantującym zachowanie wszystkich walorów smakowych produktów spożywczych jest transport chłodniczy. Panujące w chłodni warunki z zastosowaniem niskiej temperatury stosowane są podczas przewozu nabiału, mięsa, warzyw, owoców, różnego rodzaju mrożonek, w tym mrożonego pieczywa, gotowego do wypieku w sklepach. Większość produktów posiada określony regulacjami prawnymi zakres temperatur, w których mogą być transportowane, np. w kontekście drobiu to maksymalnie 6°C, a ryby umieszczone w lodzie to 2°C. Jak mówią specjaliści firmy Transport Drogowy Towarów Gabriel Mościcki:

Możliwość utrzymania niezmiennego poziomu temperatury znacząco wpływa na jakość produktów oraz zdrowie konsumentów. Bezwzględnie trzeba także przestrzegać zasad dotyczących łączenia ładunków, nie wchodzących ze sobą w żadne szkodliwe reakcje.

Chłodnie wykorzystywane są również do transportu leków i innych farmaceutycznych wyrobów. To grupa produktów, które w szczególności wymagają niskiej temperatury, chroniącej je przed zepsuciem i zachowaniem chemicznych właściwości. W innym przypadku zdrowie, a nawet życie pacjentów przyjmujących leki może zostać narażone.

Samochody do zadań specjalnych

Transport chłodniczy wymaga przystosowanych do tego samochodów, dzięki którym przewożone towary będą bezpieczne przez całą, nawet daleką podróż. Większość produktów bowiem wysyłana jest poza granice kraju, będąc przedmiotem transportu międzynarodowego. Chłodnie wyposażone są w agregaty zapewniające utrzymanie stałego poziomu ustawionej wcześniej temperatury. Na krótsze dystanse sprawdzą się tak zwane izotermy. W tym przypadku szczelność pojazdu gwarantuje chłodne warunki wewnątrz kabiny. Większość produktów przewożonych w chłodni ma krótki termin przydatności, co sprawia, że czas transportu ograniczony musi być do minimum. Dlaczego tak istotną rolę odgrywa tutaj planowanie dostawy, czyli ustalenie optymalnej trasy, która wyeliminuje opóźnienia spowodowane pracami budowlanymi na drogach lub korkami. W ten sposób przewoźnik uniknie możliwych strat finansowych, gdyż to on odpowiada za stan przewożonych towarów.

Firma Transport Drogowy Towarów Gabriel Mościcki z miejscowości Szaniawy-Matysy, w województwie lubelskim, dysponuje rozbudowaną flotą pojazdów, regularnie serwisowanych, co wyklucza wystąpienie awarii podczas dalekich podróży, posiada także ubezpieczenie OC przewoźnika oraz karnet TIR HVG. Oferuje transport towarów o różnych gabarytach i specyfikacji. Firma Gabriela Mościckiego specjalizuje się w transporcie krajowym oraz zagranicznym (kierowcy jeżdżą na terenie Unii Europejskiej, Rosji i Azji.