Trzy pomysły na adaptację poddasza

Materiał partnera
2019-09-10

Planując budowę domu, myślimy o przyszłości. Trudno jest nam jednak przewidzieć dokładnie, jak potoczą się nasze losy, a budynek niestety nie urośnie do naszych potrzeb. To znaczy, nie urośnie sam, ponieważ istnieje wiele możliwości przekształcenia dostępnej nam przestrzeni tak, by pomieściła wygodnie wszystkich domowników. Jednym z popularnych rozwiązań jest adaptacja poddasza.

Od czego zacząć adaptację poddasza?

O tym, jakie prace remontowe będziemy musieli wykonać na poddaszu, decyduje oczywiście to, do jakiego celu zamierzamy to pomieszczenie przeznaczyć. Nim jednak przygotujemy konkretny plan, musimy przystosować tę przestrzeń, by była funkcjonalna. Pomoże nam w tym firma oferująca usługi ogólnobudowlane – taka, jaką w Gołańczy prowadzi Krzysztof Śramski. Profesjonaliści pomogą nam z poprowadzeniem instalacji sanitarnej czy elektrycznej na poddasze. Ważne jest też docieplenie poddasza, inaczej jego użytkowanie może okazać się niemożliwe pomimo istnienia odpowiednich przyłączy.

Popularnym i atrakcyjnym rozwiązaniem w zakresie ocieplania budynków, w tym też poddasza, jest wełna mineralna. Izolacja jest umieszczana w przestrzeni między więźbą dachową i dlatego musi dobrze ją wypełnić, by uniknąć powstawania mostków termicznych. Najlepiej sprawdza się tu zatem materiał miękki i sprężysty, a takim właśnie jest wełna mineralna.

Jak zaaranżować poddasze?

Zazwyczaj poddasze wykorzystywane jest jako przestrzeń, w której przechowywane są stare, niepotrzebne nam przedmioty. W miarę jednak powiększania się potrzeb rodziny może się okazać, że warto pomyśleć nad zmianą jego przeznaczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie na poddaszu miejsca dla dzieci do zabawy i nauki. Duża przestrzeń, niepodzielona na osobne pomieszczenia, daje ogromne możliwości aranżacyjne, co ma znaczenie w przypadku dzieci w różnym wieku. Możemy stworzyć dla nich osobne kąciki, wypełnione książkami i przydatnymi materiałami. Wato pokryć powierzchnię ścian farbą magnetyczną czy tablicową, po których można pisać, nie niszcząc powierzchni.

Poddasze może być także doskonałym miejscem do stworzenia w pełni wyposażonego gabinetu – w duże biurko, ergonomiczny fotel i potrzebne nam narzędzia takie jak komputer i powiązane z nim urządzenia. Dzięki odpowiedniej izolacji jesteśmy w stanie wytłumić pomieszczenie tak, by dźwięki dochodzące z niższych pięter nas nie rozpraszały.

Adaptacja poddasza może być też naszym rozwiązaniem, gdy pragniemy stworzyć miejsce dla gości. Lekkie ścianki działowe bez trudu pozwolą nam wydzielić sypialnię i łazienkę, a nawet – z myślą o dłuższym pobycie – aneks kuchenny. Takie niewielkie mieszkanie na poddaszu może okazać się szczególnie przydatne, gdy dzieci dorosną.

Opracowanie artykułu:

Śramski Krzysztof

Sportowa 16, 62-130 Gołańcz wielkopolskie
e-mail