Mapa do celów projektowych stanowi uszczegółowiony element mapy zasadniczej. To załącznik, który jest niezbędny w trakcie starania się o wydanie pozwolenia na budowę, np. domu jednorodzinnego. Przygotowywaniem takich opracowań zajmuje się Biuro Geodezyjne W. Tutka, P. Wróbel z Biłgoraja. Co to jest mapa do celów projektowych, do czego służy i co ją charakteryzuje? Zapraszamy do lektury, w której odpowiemy na te pytania.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Jest ona istotnym dokumentem, który służy do przygotowania właściwego projektu budowlanego. Tak jak wspominaliśmy we wstępie, stanowi załączniki do dokumentacji sporządzanych podczas projektowania, budowy lub remontu budynku, który wymaga pozwolenia na budowę. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat określonego budynku.

Mapa do celów projektowych uwzględnia linie zabudowy, linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, położenie ulic i dróg dojazdowych ustalone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Jej przygotowaniem może zająć się wyłącznie geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia do świadczenia prac geodezyjnych, który w imieniu inwestora zwraca się do właściwego Starostwa Powiatowego z prośbą o wydanie kopii mapy zasadniczej i na jej podstawie przygotuje odpowiednie dokumenty oraz mapę do celów projektowych.

- powiedział ekspert z Biuro Geodezyjne – W. Tutka P. Wróbel, które realizuje wszelkie prace geodezyjne na terenie powiatu biłgorajskiego. Firma dostosowuje się na bieżąco do zmian technologicznych w tej dziedzinie nauki, a także na bieżąco śledzi zmiany w polskim prawie z zakresu geodezji i kartografii.

Co zawiera mapa do celów projektowych?

Dokument uważany jest za kompletny i prawidłowy, jeśli zawiera określone informacje i dane. Wśród nich zalicza się:

  • treść mapy zasadniczej,

  • oznaczenie granic nieruchomości,

  • opracowanie geodezyjne wraz z liniami rozgraniczającymi linie zabudowy, osie ulic i dróg oraz inne linie, które rozgraniczają tereny o różnym przeznaczeniu,

  • oznaczenie obiektów i szczegółów, ważnych ze względu na prowadzone prace projektowe;

  • elementy infrastruktury podziemnej oraz naziemnej.

Kluczowe jest ustalenie dokładnego zakresu planowanych prac, informujące organ wydający zezwolenie na temat zakresu obiektów usytuowanych na działkach sąsiednich. Bardzo ważne jest podanie celu pracy, w tym także usytuowania projektowanego obiektu na działce, dzięki czemu wykonawca prac geodezyjnych może zebrać niezbędne dokumenty i wykonać mapę do celów projektowych zgodnie założeniami inwestora. Przepisy prawa stanowią, że skala tego dokumentu zależy od tego, jakie obiekty się na niej znajdują, najczęściej wynosi ona 1:500 oraz 1:1000.