Instalacja przyłącza wodociągowego wymaga nie tylko prawidłowego wykonania prac, ale przede wszystkim przygotowania odpowiedniego projektu. Zasady planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej podlegają rygorystycznym przepisom. To powoduje, że sama faza projektowa może być bardzo czasochłonna. Dlatego w dzisiejszym artykule udzielimy Wam kilku wskazówek dotyczących zasad wykonywania przyłącza wodociągowego.

Jakich wytycznych przestrzegać wykonując projekt?

Przyłącze wodociągowe jest fragmentem przewodu, który odpowiada za połączenie sieci wodociągowej z instalacją wewnątrz budynku. Przyłącze jest wyposażone w zawór zlokalizowany za głównym wodomierzem. W trakcie wykonywania przyłącza nie wolno łączyć instalacji wodociągowej z urządzeniami, które zasilają instalację z innych źródeł wody. Bardzo ważne jest też zapewnienie ciągłego ruchu wody w obrębie instalacji. Nie można z kolei projektować hydrantów w odcinku przyłącza znajdującym się przed wodomierzem.

Jak zaprojektować przyłącze wodociągowe?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac „na gruncie” należy wykonać szczegółowy projekt przyłącza wodociągowego. Musi być ono umiejscowione prostopadle do sieci wodociągowej. Nie można projektować żadnych załamań w przebiegu przyłącza. W przypadku terenu, na którym znajduje się skarpa, przyłącze musi biec równolegle do niej.

Co w przypadku, jeśli na danej posesji znajduje się bliźniak czy segment? W takiej sytuacji możliwe jest wykonanie wspólnego przyłącza. Nie może być ono zlokalizowane wzdłuż granicy sąsiadujących posesji. Należy zachować przynajmniej 1 metr odstępu.

Oprócz tego nie można lokalizować przyłącza pod wjazdem na posesję, pod bramą oraz pod wjazdem do garażu znajdującego się w obrębie budynku.

Jakie warunki techniczne musi spełniać projekt?

Instalacja przyłącza wodociągowego musi odbywać się z zachowaniem określonych wytycznych. Podczas układania przewodów przyłącza należy wykonać podsypkę z piasku. Jej minimalna grubość powinna wynosić 10 cm. Z piasku należy także wykonać warstwę wierzchnią, która nazywana jest obsypką. Grubość obsypki powinna wynosić 30 cm. Na obsypce trzeba umieścić taśmę ostrzegawczą. Wzdłuż rury przyłącza prowadzi się przewód miedziany o średnicy 1 mm2. Koniec przewodu umieszcza się w studzience, tuż przy zasuwie.

Bardzo ważne jest zaplanowanie średnicy przyłącza tak, aby zapewniło ono optymalną wydajność całej instalacji. Maksymalna prędkość przepływu nie powinna przekraczać 1 m/s. Bardzo ważne jest również zachowanie spadku przyłącza o wartości 0,4%. Spadek należy skierować w stronę przewodu ulicznego.

Podczas prowadzenia wykopów wodociągowych należy zachować głębokość 1,6-1,7 m. W pasie o szerokości 2 m, który biegnie wzdłuż przyłącza, obowiązuje zakaz sadzenia drzew i krzewów. Ponadto nie można lokalizować przyłącza w odległości poniżej:

  • 1,5 m od kanalizacji

  • 1 m od słupów energetycznych

  • ·         0,8 m od kabli energetycznych

·         0,5 m od kabli telekomunikacyjnych

Wykopy wodociągowe powinny być wykonywane przez profesjonalną firmę. Aby zachować wysokie standardy realizacji projektu, warto skorzystać z pomocy firmy Instalator z Tarnowa. Przedsiębiorstwo prowadzone przez Pana Mateusza Króla realizuje szeroki zakres usług związanych zarówno z robotami zewnętrznymi, jak i pracami wewnątrz budynku.