Brukowanie podjazdu, tarasu lub chodnika to złożony proces. Do takich prac warto zatrudnić fachowców, na przykład firmę Michała Guntowskiego Guntbruk z siedzibą w Gnojnie. Doświadczeni pracownicy wiedzą, jakie etapy podczas pracy należy wykonać, aby rezultat końcowy zadowolił inwestorów. Od czego należy zacząć brukowanie terenu i w jaki sposób o niego dbać?

Jak zaplanować układanie kostki brukowej?

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie terenu do utwardzenia. Ten obszar można zmierzyć za pomocą papieru milimetrowego i oznaczenie go w odpowiedni sposób. Następnie pomaluj kontur tego oznaczenia, na około dwadzieścia centymetrów na zewnątrz tego zarysu. Ważne jest, żeby teren, na którym będzie położona kostka brukowa, miał właściwe nachylenie po to, by woda mogła swobodnie spływać. Kolejnym krokiem jest obliczenie, ile kostki brukowej będzie potrzeba do położenia na wyznaczonym terenie. Zmierzyć trzeba szerokość i długość obszaru, który ma zostać wybrukowany, a następnie obydwie te liczby pomnożyć i dodać około 5% na zapas na docinki. Wszystkie pomiary i prace utwardzania gruntu wykonują fachowcy z firmy Guntbruk Michała Guntowskiego z siedzibą w Gnojnie.

Pierwsze prace w układaniu kostki

Kolejnym krokiem jest obliczenie, na jaką głębokość należy wykopać ziemię pod wybrukowanie terenu. Ważne jest, aby obszar przekopać tak, aby miał właściwe nachylenie w celu odprowadzania wody. Następnie trzeba ułożyć materiał bazowy na przykład z tłucznia skalnego. Ma on ostre krawędzie i zawiera niewielka ilość wilgoci, które ułatwiają zagęszczenie. W przypadku, gdy podłoże jest gliną, ilość materiału bazowego musi być większa. Tłuczeń należy rozłożyć równą warstwą, a do jej wyrównania użyć zagęszczarki płytowej. Przy krawędziach obszaru, który ma zostać wybrukowany, należy bardzo dokładnie zagęścić teren. Potem należy nasypać piasku na całym obszarze, który ma być wybrukowany.

Układanie kostki brukowej

Układaniem kostki brukowej zajmuje się wspomniana firma Guntbruk Michała Guntowskiego z siedzibą w Gnojnie. Kostkę układa się na podstawie wcześniej ustalonego wzoru, a niektóre elementy docina się piłą diamentową. Po ułożeniu kostki przestrzenie pomiędzy nią zasypuje się równomiernie piaskiem drobnoziarnistym, który rozprowadza się dużą szczotką. Potem z powierzchni ułożonej kostki brukowej usuwa się zanieczyszczenia i pokrywa się ją specjalną substancją. Zapobiegnie to wyrastaniu roślinek, powstawaniu plam z olejów, tłuszczów, mchu, rdzy i śladów opon. Należy pamiętać, aby o położoną kostkę brukową odpowiednio dbać. Ważne jest regularne uszczelnianie, oczyszczanie i zamiatanie, co będzie przeciwdziałać powstawaniu zanieczyszczeń. Ważne jest, aby do mycia kostki brukowej nie używać myjek pod ciśnieniem, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia fugi.