Usługi robót ziemnych związane z umacnianiem skarp i wykopów, są dzisiaj świadczone przez profesjonalne firmy dysponujące sprzętem ciężkim, nowoczesną aparaturą analityczno-pomiarową, a także przez te, które zatrudniają prawdziwych ekspertów takich dziedzin, jak: geologia, geomorfologia, górnictwo, materiałoznawstwo, geodezja, kartografia, technologie wiertnicze i wykopowe, budownictwo, drogownictwo, czy też hydrologia. Dowiedz się zatem, na czym polega ten specjalistyczny proces wykorzystywany przy różnego rodzaju inwestycjach!

Umacnianie skarp i wykopów – kiedy stosuje się taki proces?

Umacnianie skarp i wykopów to działanie, które przeprowadzane jest dzisiaj przy różnych odmiennych inwestycjach zarówno budowlanych, jak i wykopaliskowych – odkrywkowych. W pierwszej grupie zleceń, przede wszystkim mowa właśnie o umacnianiu skarp, co ważne jest przede wszystkim przy tworzeniu infrastruktury liniowej – kolejowej, drogowej i energetycznej. To wtedy bowiem środowisko naturalne, musi idealnie współgrać z np. „korytem” drogi, nie doprowadzając po dłuższym czasie do powstania niebezpiecznych osuwisk.

Umocnienie skarp to również częste działanie przy realizowaniu dużych inwestycjach budowlanych na terenie o różnym poziomie wzniesień. Stosuje się to przy budowie apartamentowców, galerii handlowych, czy ośrodków przemysłowych – i to nie tylko w przypadku tzw. stałego umacniania skarp, jak w przypadku dróg, ale tego tymczasowego, co często wiąże się z wielkopowierzchniowymi, oraz bardzo głębokimi wykopami fundamentowymi np. pod wzniesienie kilkunastokondygnacyjnego biurowca. W takim wypadku należy najpierw przeprowadzić tymczasowe umocnienie skarp, jak i całego wykopu! Drugi z procesów, jest – jak już wspomniano – również dedykowany dla inwestycji górniczych, przy wydobyciu surowców naturalnych, m.in. węgla kamiennego, czy kruszyw. Wykopy umacniane, są także przy tworzeniu sztucznych stawów, czy przy zabezpieczeniu dna rzek!

Na czym polega umacnianie skarp, a na czym umacnianie wykopów?

Umacnianie skarp jest dzisiaj realizowane w różnych technologiach. Kiedyś stosowano między innymi specjalne płotki wiklinowe, siatki stalowe, czy też wykorzystywano naturalne metody, polegające na tworzeniu na skarpach nasadzeń odpowiedniej roślinności o gęstych i długich korzeniach. Profesjonalne i szybkie umacnianienie, przy inwestycjach np. budowy dróg wyższych klas, polega zaś obecnie, na wykorzystaniu tzw. ścian szczelnych, które zabijane są z brusów stalowych. Podobną technikę wykonuje się w przypadku wykopów różnego przeznaczenia, które wielokrotnie wcześniej są w specjalistycznych procesach odwanianie. Obecnie jest to wieloprocesowe zadanie polegające np. na: wymianie gruntu, czy „wypompowaniu wody i wilgoci”, przy użyciu nowoczesnych zestawów igłofiltrowych z pompą spalinową bądź elektryczną. Zwieńczeniem niektórych działań, w zależności od inwestycji, jest także wyłożenie wykopaliska warstwą kruszyw, czy też specjalnymi foliami, które np. w budownictwie obiektów użytkowych, czy mieszkalnych, zapobiegają kapilarnemu podnoszeniu się wód gruntowych i opadowych do fundamentów.

Profesjonalni wykonawcy umocnień

Jak można zauważyć, technika umacniania skarp i wykopów jest dzisiaj stosowana w dziesiątkach odmiennych przypadków. Najlepsze firmy przed rozpoczęciem złożonych działań, muszą zatem wielokrotnie błyskawicznie zapoznać się z inwestycją, przeprowadzając wizję lokalną, tworząc odpowiedni projekt, aż wreszcie przechodząc do działań wykonawczych. Terminowością, kompleksowością obsługi, a także pełnym profesjonalizmem niosącym ze sobą innowacyjność metodologii pracy, wyróżnia się na rynku krajowym renomowana firma HYDROMEL-3. Z jej pełną ofertą dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych, zapoznasz się na dedykowanej stronie www.