Towary, które przechowujemy w magazynach, muszą mieć optymalne warunki. Nie da się im tego zapewnić, bez odpowiedniego rozkładu logistycznego całego budynku. Zanim w ogóle zaczniemy budować magazyn, musimy uwzględnić jego obłożenie, liczbę pracowników oraz samo zastosowanie. Zastanówmy się więc, jak zaprojektować magazyn, aby był zarówno bezpieczny, jak i przynosił spore zyski?

Kształt magazynu

Kształt magazynu w dużej mierze zależy od materiałów, które będziemy w nim przechowywać. Oczywiście nie tylko, bo w skład czynników, które określają kształt i rozmiar, wchodzą również inne kwestie, takie jak wymiary działki, na której magazyn będzie się znajdował. Jednakże rodzaj firmy ma duże znaczenie – inaczej będzie wyglądał magazyn na zboże, a inaczej magazyn na ubrania czy sprzęt elektroniczny. Miejsca te będą się różnić nie tylko kształtem, ale również warunkami, w których przechowywany jest towar. Istotna jest też ilość towaru, który będzie leżał na magazynie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie przestrzenne?

Projektując magazyn, musimy obliczyć, ile miejsca będziemy potrzebowali na nasze towary. Rozpiszmy, jakie materiały i w jakiej ilości będą stale uzupełniane, a jakie przedmioty będą stanowić stałe wyposażenie magazynu. Dzięki uzyskanym wynikom możemy określić, jak dużej przestrzeni będziemy potrzebowali. Musimy jednak wziąć pod uwagę pewien zapas, oparty na prognozach sprzedaży. Jeśli wiemy, że sprzedaż będzie rosnąć, musimy zapewnić sobie miejsce na dodatkowy towar.

Prawdopodobnie nie będziemy w stanie sami zaprojektować naszego magazynu. Nie tylko ze względu na optymalizację przestrzeni w taki sposób, żeby wszystko ze sobą współgrało, ale również patrząc na kwestie prawne. Sam projekt musi być przygotowany przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami, musimy też otrzymać pozwolenie budowlane. Samowola budowlana jest ścigana i zagrożona karą pozbawienia wolności, nie mówiąc już o odpowiedzialności za narażenie czyjegoś zdrowia, jeśli magazyn później się zawali. Z tego powodu należy powierzyć projektowanie magazynu w ręce doświadczonych fachowców, takich jak biuro projektowe Ro Bo Consulting z Garwolina, które zapewnia inwestorom fachową pomoc w projektowaniu obiektów budowlanych. Robert Bogusz, właściciel biura, w ramach swojej działalności oferuje pełną obsługę inwestycji budowlanych oraz wykonuje zlecenia związane z projektowaniem konstrukcyjnym. W zakres oferty Ro Bo Consulting wchodzą: koncepcje konstrukcji, oszacowanie zużycia materiałów, wykonawstwo projektów budowlanych, oceny stanu technicznego, ekspertyzy budowlane, projekty wykonawcze, adaptacja projektów gotowych oraz sprawowanie nadzorów inwestorskich.

Specjaliści, mający doświadczenie w projektowaniu magazynów i hal, sprawnie poprowadzą procedurę od początku do końca, dzięki czemu nie będziemy musieli się przejmować żadnymi problemami – czy to podczas budowy, czy też w czasie działania skończonego magazynu.