Stabilny, nieprzeciekający dach to podstawa każdej nieruchomości. Montażem, konserwacją, a także obróbkami blacharskimi pokryć dachowych zajmuje się dekarz. W swojej pracy posługuje się różnymi materiałami, a najczęściej stosowanymi są: blachodachówka, dachówka ceramiczna i dachówka cementowa. Profesjonalne usługi dekarskie i blacharskie świadczy firma z miejscowości Bystra Trans-Dach.

Czym dokładnie zajmuje się dekarz?

Zakres prac wykonywanych przez dekarza jest naprawdę szeroki i oprócz ogólnie pojętej budowy dachów obejmuje między innymi:

 • ochronę pokryć przed wilgocią,

 • montaż okien dachowych,

 • założenie rynien,

 • tworzenie więźby,

 • układanie warstw pośrednich,

 • wykonanie docieplenia,

 • naprawę zerwanych dachów.

Praca dekarza jest trudna i niebezpieczna. Wymaga siły fizycznej, a także szerokiej wiedzy i odpowiednich umiejętności. Może dlatego jest to tak deficytowy zawód.

Jak przebiega budowa dachu?

Budowa dachu składa się z kilku kolejno po sobie następujących etapów.

 1. Zapoznanie z projektem, na podstawie którego dekarz określi zapotrzebowanie na drewno i pozostałe materiały.

 2. Wzniesienie więźby dachowej, która obejmuje montaż murłaty (podstawowego elementu konstrukcji nośnej dachu), krokwi oraz, jeżeli jest taka potrzeba, poziomej belki łączącej ze sobą krokwie.

 3. Foliowanie lub deskowanie, co zapewni szczelność całej konstrukcji.

 4. Łacenie, czyli pokrywanie dachu listwami drewna w odpowiedniej od siebie odległości, na którą wpływ ma np. kąt nachylenia konstrukcji dachowej czy pochodzące z zewnątrz obciążenia.

 5. Montowanie dodatkowych elementów, takich jak: rynny, okna dachowe, okap.

 6. Układanie wierzchniej warstwy dachu – pokrycie może stanowić np. dachówka ceramiczna.

Budowa dachu to skomplikowany proces, wymagający odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Atrybutów tych z pewnością nie brakuje firmie dekarskiej Trans-Dach, która wykonuje solidne i wytrzymałe dachy przy użyciu wysokiej jakości materiałów.

Jak skutecznie zabezpieczyć dach przed opadami atmosferycznymi?

Skuteczną ochronę dachu przed warunkami atmosferycznymi, a także przenikaniem wilgoci zapewni papa termozgrzewalna. To bardzo wytrzymały, o zaawansowanej technologii materiał izolacyjny, który coraz częściej wykorzystywany jest w budownictwie. Nie pęka wraz z upływem lat, jest odporny na mróz i wysokie temperatury powietrza. Łatwo się go kładzie, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Papę najlepiej układać, gdy temperatura na dworze wynosi ok. 20 stopni Celsjusza, przy bezwietrznej pogodzie. Należy unikać pracy na wilgotnych powierzchniach. Podłoże musi być suche.