Studnia głębinowa daje możliwość niezależnego pobierania wody z własnego ujęcia. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe dla inwestora, jednak wymagające zdobycia odpowiedniego pozwolenia. Zgodę na pobór wody ze studni głębinowej można uzyskać po uprzednim złożeniu wymaganych dokumentów, w tym operatu wodnoprawnego.

Z czego składa się operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny jest to dokumentacja wymagana do uzyskania zezwolenia na budowę urządzenia wodnego i korzystanie z wód podziemnych. Operat tego typu składa się z dwóch części: opisowej oraz graficznej. Pierwsza z nich jest dość obszerna i dotyczy nierzadko badań wody, gruntu, charakterystyki studni i będących jej wyposażeniem urządzeń tłoczących oraz wykorzystywanych do uzdatniania pobieranej wody.

Część graficzna operatu wodnoprawnego składa się natomiast z rysunków technicznych, np. przedstawiających schemat budowy studni głębinowej.

O czym jeszcze należy pamiętać przy budowie studni głębinowej?

Należy pamiętać, że wiercenie studni głębinowych służących następnie do poboru wody na cele p.-poż. lub do produkcji, nawadniania upraw rolnych, itp., traktowane są jako roboty geologiczne.

Roboty geologiczne można wykonywać jedynie na podstawie Projektu robót geologicznych, sporządzonego przez uprawnionego geologa.

Aby określić, czy projektowana studnia głębinowa zaspokoi zapotrzebowanie Inwestora na wodę, przeprowadza się próbne pompowanie pod nadzorem uprawnionego geologa. Wyniki próbnego pompowania zamieszcza się i interpretuje w dokumentacji hydrogeologicznej, podlegającej zatwierdzeniu w odpowiednim urzędzie.

Przygotowanie pełnej dokumentacji w tym zakresie zalicza się do usług geologicznych, świadczonych przez firmę In-Geo. Znacząco usprawnia to cały proces uzyskiwania wszelkich zgód i pozwoleń, co z kolei przekłada się na krótszy czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia poboru wody z własnego ujęcia.

Czy są jeszcze inne usługi geologiczne przy budowie studni głębinowej?

W niektórych rejonach Polski brak jest użytkowego poziomu wodonośnego. W innych lokalizacjach zwierciadło wody gruntowej zalega na różnej głębokości, co utrudnia zaprojektowanie studni głębinowej i oszacowanie kosztów jej wykonania.

W takich sytuacjach informacje o prawdopodobieństwie występowania wody w danej lokalizacji uzyskać możemy dzięki usługom geologicznym świadczonym przez firmę In-Geo. Przeprowadzi ona nieinwazyjne badania elektrooporowe, czyli sondowanie i profilowanie, które pozwolą wyinterpolować budowę litologiczną rejonu bez wykonywania kosztownych wierceń. Takie badania elektrooporowe umożliwią wskazanie najlepszej lokalizacji pod wywiercenie studni.