Remont domu często zakłada malowanie ścian. Szczególnie kiedy planujemy zmianę aranżacji i odnowienie ścian i sufitów, niezwykle ważne jest dopasowanie wysokiej jakości farb oraz przeprowadzenie potrzebnych prac. Malowanie ścian najczęściej wykonuje się w okresie marzec-listopad. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak przygotować elewację oraz jakie farby i akcesoria wybrać? Podpowiadamy! 

Jak się przygotować do malowania ścian?

Do głównych prac remontowych należy przygotowanie ścian do malowania i pokrycie ich zabezpieczającymi farbami. Do malowania ścian należy się odpowiednio przygotować. W tym celu powinno się skontrolować aktualny stan przepierzeń. Można to sprawdzić poprzez przyklejenie taśmy malarskiej do powierzchni i energiczne odklejenie jej. Jeśli pozostanie na niej warstwa farby, będzie to oznaczać wymóg powtórnego pomalowania ścian. Można je zwilżyć i usunąć ręcznie poprzez szpachlowanie ścian. W przypadku, jeśli ściany pokrywają 2-3 warstwy starych pokryć, nie trzeba ich usuwać przed następnym malowaniem.

Następnie ściany trzeba oczyścić. Wszelkie zabrudzenia powierzchni najlepiej usunąć zmieszaną z detergentem gorącą wodą. Potem wolno przejść do wyrównania osuszonych ścian. Tzw. reparacja braków polega na miejscowym zdjęciu tynku i wyrównaniu  deficytów powłoką z masy szpachlowej. Używa się ponadto gładzi gipsowej. Po opukaniu starych tynków, trzeba je usunąć tam, gdzie słychać głuchy odgłos. Ostatnim etapem przygotowawczym jest gruntowanie ścian za pomocą tzw. podkładowej farby. Dzięki niej farby nawierzchniowe posłużą na długi czas.

Akcesoria do malowania ścian

Zarówno eksperci świadczący usługi remontowe oraz wykwalifikowane ekipy do pokrywania farbami dużych, jak i płaskich powierzchni ścian wewnętrznych stosują wałki. Ułatwia to regularne rozprowadzenie emulsji. Na rynku dostępne są wałki o krótkim włosiu do 10 mm przeznaczonych do gładkich przestrzeni, średnim do 15 mm używanych do tapet strukturalnych i zwykłych tynków oraz długich do 30 mm do pokrycia chropowatych gładzi. Wysokie pomieszczenia wymagają za to zastosowania specjalnego teleskopu. Małe i płaskie pędzle zastępują natomiast wałki w przypadku trudno dostępnych miejsc np. narożników lub wnęk. Pędzel kątowy sprawdzi się za to do zakrytych kaloryferem powierzchni. Warto oprócz tego pomyśleć o zapewnieniu odpowiednich warunków do malowania ścian. Najkorzystniejsza temperatura pokojowa to 18-25°C. Z kolei wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%. Jej zbyt niski poziom powoduje szybkie schnięcie przegród i powstawanie niepożądanych smug.

Etapy malowania ścian

Po wybraniu farb do malowania ścian można przystąpić do pokrywania nimi powierzchni. Najlepiej rozpocząć pracę od sufitu i części mieszczącej się blisko okna. Wałek należy prowadzić w kierunku pomieszczenia w zgodzie z kątem padania światła. Pozwoli to na zamaskowanie potencjalnych smug. Przechodząc z sufitu na ściany, zaleca się utworzenie kilkucentymetrowego paska, który optycznie zwiększy pokój. Wyznaczenie taśmą malarską granic między sufitem a ścianą w dużej mierze w tym pomoże. Aby pomalować ściany, pokrywa się narożniki i ustanowione granice stropu. Następnie przechodzi się do odświeżania problematycznych miejsc np. za kaloryferami. Do większych powierzchni przyda się wałek. Farbę aplikuje się w dużych ilościach i równomiernie. Wałek najlepiej prowadzić po powierzchni, bez dociskania. Pierwszą powłokę zaleca się umieszczać w jedną, a potem w drugą stronę. Alternatywę dla tradycyjnego sposobu stanowi z kolei malowanie agregatem. Natryskowe malowanie ścian przeprowadza się za pomocą specjalnego przyrządu tzw. agregatu. Pod wpływem wysokiego ciśnienia generuje rozbijane wcześniej, drobne krople pokrywające daną powierzchnię. Jeśli mamy wątpliwości, jaką metodę wybrać, najlepiej zapytać o to specjalistę i zlecić mu wykonanie. W ten sposób będziemy mieć zagwarantowane równomierne pokrycie farbą ścian.