Każdy dom w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności musi mieć dostęp do wody. Jest ona najczęściej rozprowadzana do kuchni czy łazienki, ale może być także wykorzystywana np. do ogrzewania podłogowego. Instalację wodną w domu powinien wykonać hydraulik, który w ramach świadczonych usług poprowadzi wszystkie rury w odpowiedni sposób i zajmie się też innymi pracami. Jakimi dokładnie?

Właściwy wybór rur i ich ułożenie

Kluczowym elementem każdej instalacji wodnej są rury. Świetnie sprawdzają się te z tworzyw sztucznych oraz miedzi. Rury muszą być poprowadzone w sposób odpowiedni, co dotyczy nie tylko ich ułożenia pod przewodami elektrycznymi czy rurami gazowymi, ale również we właściwych odległościach od konkretnych elementów armatury. W przypadku łazienek dostęp do wody wymagany jest najczęściej w umywalkach, wannach i kabinach prysznicowych. Określa się je jako miejsca poboru wody, do których niezbędne jest doprowadzenie rur.

Zachowanie ich odpowiednich odległości nad podłogą pozwalają zapewnić bezpieczne i efektywne użytkowanie tak ułożonej instalacji wodnej przez hydraulika. Specjalista będzie w stanie wykonać układ w sposób zgodny z założeniami projektowymi inwestora, ale jednocześnie gwarantujący stały dostęp do wody użytkowej. Niezbędne jest jednak nawiązanie współpracy z fachowcem z dużym doświadczeniem. Jest nim Mirosław Ciesielski, który świadczy kompleksowe usługi hydrauliczne, w tym również pełne wykonawstwo instalacji wodnych w domu. Oprócz wspomnianych już czynności w postaci układania rur i tworzenia miejsc poboru, czym jeszcze zajmie się specjalista w tym zakresie?

Woda zimna i ciepła

Płynąca w rurach woda powinna być zarówno zimna, jak i podgrzana. W przypadku tej drugiej niezbędne jest przygotowanie instalacji wodnej w taki sposób, by współpracowała ona efektywnie ze źródłem wykorzystywanym do zwiększania temperatury wody. Często stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest kotłownia, która odpowiada za generowanie ciepła. W takiej sytuacji hydraulik może poprowadzić nawet trzy przewody z wodą. Oprócz rur z wodą ciepłą i zimną kluczowy w tym wypadku okazuje się przewód cyrkulacyjny. Pozwala on na zachowanie wody o wysokiej temperaturze w układzie, przez co jest ona dostępna w konkretnych miejscach poboru, np. w umywalce czy pod prysznicem.

Przewody instalacji wodnej można ułożyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie tzw. trójników w łączeniu podejść z przewodem poziomym. Konkretne podejścia używane są do dostarczenia wody znajdujących się np. w WC czy kuchni punktów poboru. Usługi hydrauliczne w zakresie przygotowania instalacji wodnej w domu mogą również obejmować jej wykonanie w systemie rozdzielaczowym. Z jednego punktu w przewodzie głównym woda rozprowadzana jest do miejsc poboru. Konieczne jest w tym wypadku – jak sama nazwa wskazuje – zastosowanie rozdzielacza. Czynność ta, podobnie jak inne usługi w ramach przygotowania instalacji wodnej w domu, to zadanie dla specjalisty, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania takiego układu doświadczonemu hydraulikowi.