Za czystość i bezpieczeństwo dróg odpowiadają przypisane im konkretnie jednostki administracyjne, które zwykle wynajmują do tego celu firmy takie jak Leman Serwis. Fachowcy zajmują się profesjonalnym utrzymaniem porządku na samych drogach, ale także na poboczach w czasie każdej pory roku, a zimą dodatkowo dbają o odśnieżanie i zabezpieczanie przed zagrożeniem poślizgami.

Letnie porządki i przygotowanie dróg do zimy

W trakcie ciepłych miesięcy zwykle jest odpowiedni czas na zaplanowanie i wykonanie standardowych działań związanych z renowacją, utrzymaniem i zabezpieczeniem dróg i poboczy. Polega to głównie na dbaniu o stan zieleni wokół pasów ruchu, co zapewnia dalsze bezpieczne korzystanie z nich przez pojazdy. Koszenie skarp i poboczy to element prac, który ma na celu wyeliminowanie zagrożeń związanych z narastaniem drzew i krzewów, co może powodować problemy z widocznością na drogach. Dodatkowo w tym okresie dba się o czystość tych miejsc, co także częściowo przygotowuje je do zimy.

Bezpieczeństwo dróg w zimie

Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zimowe utrzymanie dróg polega przede wszystkim na zapewnieniu ich przejezdności, a dodatkowo na dbaniu o swobodne przejście oraz ograniczenie zakłóceń, jakie mogą pojawić się w płynności ruchu drogowego za sprawą opadów śniegu.

Od jakości wykonywania obowiązków osób, które zajmują się stanem dróg w zimowych miesiącach, zależy bezpieczeństwo kierowców. Wśród działań, które są niezbędne w tym procesie, jest sprzątanie, odśnieżanie, posypywanie dróg, a także ewentualne wywożenie nadmiaru śniegu z okolic dróg miejskich, czy też osiedlowych.

Jak wyjaśnia nam jeden z pracowników firmy Leman Serwis, zajmującej się od lat profesjonalnym utrzymywaniem czystości i bezpieczeństwa dróg:

Do szybszego pozbywania się złogów śniegu, a także zabezpieczania przed nadmiernym ślizganiem się po powierzchni używa się standardowo soli, popiołu, a także piasku. Na rynku dostępne są także środki chemiczne dostosowane do tego celu, czego przykładem jest chlorek magnezu, który często stosowany jest jako dodatek do soli drogowej, ponieważ spełnia swoje funkcje nawet w ekstremalnie niskich temperaturach, przyspieszając topnienie warstwy lodu.

Standardowe odśnieżanie dróg, chodników i poboczy wykonuje się zwykle mechanicznymi sposobami przy użyciu specjalnych maszyn i pługów w przypadku większych powierzchni. Podsumowując można określić trzy podstawowe sposoby na dbanie o stan dróg i ich okolic podczas zimy, a należą do nich: regularne mechaniczne usuwanie śniegu przy pomocy urządzeń, chemiczne usuwanie złogów śniegu i zabezpieczanie przed śliskością, a także wywożenie nadmiaru śniegu, ze względu na brak możliwości bezpiecznego składowania jego dużych ilości w pobliżu chodników i używanych regularnie dróg.