Izolacja akustyczna to niezbędny element w niemal każdym domu. Powszechnie występuje zarówno w ścianach, jak i w okolicy kanałów wentylacyjnych, skutecznie wygłuszając dźwięki z zewnątrz. Przy jej pomocy można stworzyć nie tylko klasyczną izolację, ale też wysokiej jakości domowe kino, czy nawet prywatne studio nagrań. Jakie materiały najlepiej sprawdzą się do stworzenia izolacji akustycznej?  

Innowacyjny system wyciszania K-Fonik

Zdecydowanie najlepsze właściwości mają specjalistyczne, dźwiękochłonne materiały z tworzywa sztucznego (włókien poliestrowych, wysokiej gęstości niespienionego kauczuku, pianki kauczukowej połączonej z gumą, pianki poliuretanowe). Wykorzystuje się je nie tylko w projektach domowych, ale też w profesjonalnych studiach. Warto przyjrzeć się ofercie K-FLEX Polska, której dystrybutorem jest między innymi gdyńska firma Inbud.

Odmiany izolacji akustycznej typu K-Fonik:

  • K-FONIK 160-240 – materiał o otwartej strukturze, idealny do rurociągów przemysłowych.
  • K-FONIK B – mata ze spienionego poliuretanu (hale sportowe, strzelnice, studia nagrań).
  • K-FONIK FIBER-P – mata z włókien poliestrowych (budowa maszyn, budownictwo ogólne, izolacja ścian).
  • K-FONIK GK/GV – niespieniony kauczuk o dużej gęstości (budownictwo osólne, instalacje wentylacyjne).
  • K-FONIK P – spieniony poliuretan z piramidalną powierzchnią (sale konferencyjne, studia nagrań).
  • K-FONIK PE GK – mata izolacyjna do ścian betonowych i sufitów.
  • K-FONIK PU – materiał o otwartych komórkach z pianki poliuretanowej (budowa maszyn, studia nagrań).
  • K-FONIK PU GK – izolacja akustyczna i pianka poliuretanowa chłonąca dźwięki.
  • K-FONIK ST GK – mata z syntetycznej pianki kauczukowej połączonej z niespienioną gumą.

Tradycyjna wełna mineralna

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem w  budownictwie ogólnym jest stosowanie wełny mineralnej, która ma wysokie właściwości dźwiękoszczelne. I choć nie jest tak skuteczną barierą, jak systemy K-Fonik, doskonale radzą sobie z redukcją hałasów w pomieszczeniach. Wyciszają dźwięki z zewnątrz, takie jak na przykład ruch uliczny lub wiatr. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku kanałów wentylacyjnych, urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, powierzchni płaskich w układach poziomych i pionowych. Wełna mineralna łączy w sobie dwie pozytywne cechy, gdyż oprócz dźwiękoszczelności jest też doskonałym materiałem termoizolacyjnym. Można ją stosować w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym. Oprócz niskiej ceny i wszechstronnego zastosowania wełna mineralna ma wiele innych zalet. Jest paroprzepuszczalna i charakteryzuje się wysoką niepalnością oraz ognioodpornością.