Parkiety z drewna nadają wnętrzu przytulny, ale również elegancki charakter. Obecnie są wybierane niemal równie często jak panele laminowane lub winylowe. Aby mogły służyć domownikom przez wiele lat, poza profesjonalnym montażem, którym zajmie się firma Partyka Parkiet Tomasz Partyka z Leżajska, konieczna jest ich właściwa impregnacja przed rozpoczęciem eksploatacji. Do wyboru są dwie podstawowe metody: lakierowanie oraz olejowanie. Każda wymaga jednak odpowiedniego przygotowania powierzchni.
Szlifowanie powierzchni
Montaż drewnianego parkietu nie kończy się na ułożeniu desek na odpowiednio przygotowanej wcześniej do tego posadzce. Jeśli nie zdecydujemy się na fabrycznie wykończone deski, musimy liczyć się z koniecznością dodatkowych czynności wykończeniowych. Jedną z nich stanowi cyklinowanie, które odbywa się nie tylko w trakcie renowacji tego rodzaju podłogi. Za pomocą specjalistycznego urządzenia – cykliniarki można zeszlifować wierzchnią warstwę desek, a następnie je wypolerować. Dzięki temu uzyskuje się gładką powierzchnię gotową do olejowania lub lakierowania, decydujących o właściwościach parkietu. Należy pamiętać, że wszelkie powstałe w czasie szlifowania ubytki w deskach należy zaszpachlować specjalnym preparatem z dodatkiem powstałego w trakcie pyłu.
Eleganckie lakierowanie
Wybierając ten sposób wykończenia podłogi, uzyskamy posadzkę cieszącą oko atrakcyjnym połyskiem. Niemniej jednak, aby uzyskać pożądany efekt i nie uszkodzić desek, należy wybrać preparat przeznaczony do położonego rodzaju drewna. W ramach usługi układania parkietu mogą zająć się tym między innymi specjaliści z firmy Partyka Parkiet - Tomasz Partyka z Leżajska. W przeciwieństwie do oleju lakier nie wnika w strukturę surowca, ale tworzy na jego powierzchni twardą bezbarwną powłokę, zabezpieczającą przed uszczerbkami na skutek eksploatacji, jak również wodą oraz zanieczyszczeniami. Nie zmienia barwy parkietu, chyba że zdecydujemy się na preparat koloryzujący. Z reguły nakłada się dwie warstwy lakieru, a w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie trzy do czterech. Po każdym pomalowaniu należy odczekać dobę, a następnie delikatnie przeszlifować całą podłogę.
Naturalne olejowanie
Drugi sposób jest zaś w pełni ekologicznym rozwiązaniem. Środki te bowiem w swoim składzie nie zawierają szkodliwych substancji, a wyłącznie wodę oraz oleje roślinne. To niezwykle ważne z perspektywy długoletniej żywotności parkietu, gdyż produkt samoczynnie wypełni nieznaczne powstałe rysy. Dzięki takiej opcji uzyskamy efekt bez połysku, ale w zamian z podkreślonym charakterem wybranego drewna – jego usłojeniem oraz kolorem. To z pewnością doda wnętrzu naturalności. Co istotne olej skutecznie zabezpiecza podłogę przed wnikaniem w nią wody oraz zabrudzeń. W przypadku uszkodzeń mechanicznych lepiej będzie chronił twarde gatunki drewna. Należy nałożyć dwie do czterech warstw preparatu, po każdej czekając na jej wyschnięcie. Tak wykończone podłogi zyskują właściwości antystatyczne, więc będą idealne w domu alergików.
Co oferuje firma Partyka Parkiet - Tomasz Partyka?
Partyka Parkiet - Tomasz Partyka od wielu lat specjalizuje się w usługach parkieciarskich. Pracownicy to doświadczona kadra, która zajmie się układaniem podłóg i parkietów z drewna egzotycznego oraz krajowego. Ponadto klienci mogą liczyć na układanie mozaiki, paneli i podłóg przemysłowych. Każda z usług jest świadczona przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, urządzeń, a także najwyższej jakości materiałów. Firma zajmuje się również sprzedażą materiałów parkieciarskich i środków do pielęgnacji podłoży. Zachęcamy do współpracy!