Domek letniskowy to marzenie wielu osób. Miejsce, w którym można przebywać podczas urlopu na działce czy nad morzem może być użytkowane przez cały rok. Wystarczy tylko zdecydować się na wysokiej jakości, specjalnie obrobione drewno. Ich budowa jest przy tym niezwykle szybka. Muszą jednak spełniać pewne określone przez prawo budowlane warunki. Jak zatem wygląda ich projekt i budowa?

Jak się przygotować do budowy?

Większość tanich domków drewnianych na działkę lub nad morzem stawianych jest jako altany w ogrodach. Ich budowę dopuszcza prawo budowlane. Jeśli jednak znajdują się w mieście, ich powierzchnia nie może być większa od 25 m2. Natomiast na wsiach nie powinna przekraczać 35 m2. 

Spełnienie tych warunków pozwala zgłosić planowaną budowlę w odpowiednim organie administracyjnym. W tym przypadku zgłoszenia przyjmuje starosta lub prezydent miasta. Wystarczy tylko wypełnić stosowny formularz. Otrzymuje się go w wersji pisemnej w urzędzie lub cyfrowej udostępnionej na stronie www. W dokumencie powinny się znaleźć takie informacje jak m.in. typ, obszar i metoda wykonania prac budowlanych, a także termin ich realizacji. 

Zwykle do oświadczenia trzeba dodać deklarację o byciu prawnym właścicielem nieruchomości. Pismo powinno być uzupełnione decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzeni. Czasem wymagane jest jeszcze załączenie rysunków lub szkiców inwestycji budowlanej.

Jak zaprojektować domek letniskowy?

Producenci drewnianych domków na działkę mają w ofercie gotowe projekty konstrukcji wykonanych w całości z wysokogatunkowego drewna. Różnorodność rozmiarów i stylów oraz możliwość dodatkowego wyposażenia czy dobudowy np. tarasu sprawia, że są coraz popularniejsze. 

Podobnie jak drewniany całoroczny dom, mogą być parterowe i wielopiętrowe, murowane, a także wykonane z bali i łączące różne materiały. Popularne są również konstrukcje wykonane w stylu holenderskim. Przy tym producenci i wykonawcy pozwalają na dowolne modyfikacje według potrzeb klientów. Wybór gotowego projektu pozwala zaoszczędzić na czasie i pieniądzach.

Przy wyborze tego rodzaju budynku warto się zastanowić nad sposobem jego użytkowania. Dużą popularnością cieszą się np. domki nad morzem. W zależności od okresu i sposobu użytkowania należy go właściwie zaprojektować i wyposażyć w niezbędne instalacje. Duże znaczenie ma metraż i powierzchnia przeznaczona do użytkowania. Standardowa wielkość, umożliwiająca komfortowe zamieszkiwanie to 25 m2.

Jak zbudować domek na działkę?

Do budowy drewnianych domków letniskowych potrzebne są odpowiednie materiały budowlane. Tworzy się je z drewnopochodnych płyt oraz części z drewna, które można kupić np. w tartakach. Do utworzenia ścian stosuje się np. płyty OSB. Ich rozmiar wynosi 2,5 x 1,25 m. Do tego używa się sklejki o właściwościach wodoodpornych. Do części konstrukcyjnych zaliczają się: słupki i łaty, belki podwalinowe oraz profile dostosowane do tzw. oczepów. Wykończenie elewacji zewnętrznej wspomogą deski szalówki. Ich wymiary powinny wynosić 12,5 x 1,8 cm. Wszystko jednak zależy od powierzchni i projektu.

Warto przy tym wiedzieć, że budowa domku drewnianego na działkę nie wymaga, aby działka była uzbrojona. Nie wymagana jest instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, elektroenergetyczna czy ciepłownicza. Dobrze jest jednak uwzględnić je przy projekcie. Skorzystanie z usług wodno-kanalizacyjnych np. dostępu do ciepłej wody z pewnością podwyższy komfort zamieszkiwania. 

Studnia np. głębinowa również nie jest przymusem, jeśli tylko istnieje opcja dostaw wody. Co więcej, nie istnieją ograniczenia w zakresie liczby stopni schodów (w jednym biegu). Dotyczy to w szczególności wielopiętrowych obiektów mieszkalnych. Istnieje przy tym możliwość połączenia przewodów w systemach wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych pomiędzy pomieszczeniami. Ich wysokość powinna wynosić min. 2,2 m.

Zlecając wykonanie inwestycji budowlanej, nie można zapomnieć o uwzględnieniu kontenerów i pojemników na odpady. Ich rozmieszczenie jest bardzo ważne. Powinny być oddalone od stolarki okiennej i drzwiowej na co najmniej 3 m.