Planujesz budowę domu lub zakup działki na skarpie bądź w jej okolicach? W takim razie powinieneś zlecić obliczenie jej stateczności specjalistom pracującym w firmie geotechnicznej. Na czym dokładnie polega taka analiza? Jak ją wykonać i jaki jest jej cel? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Analiza stateczności skarpy – co warto o niej wiedzieć?

Analiza stateczności skarpy jest bardzo ważnym badaniem skierowanym do osób, które planują budowę obiektu na skarpie lub w jej rejonie. Jej celem jest ocena ryzyka wystąpienia zjawisk osuwiskowych. Opiera się ona na informacjach uzyskanych z przeprowadzonych badań geotechnicznych. Dotyczą one głębokości i sposobu posadowienia obiektu oraz obciążeń, które przenosi on na podłoże gruntowe. Analiza ta pozwala obliczyć, czy warto wykonać inwestycję w danym miejscu, zmodyfikować ją lub po prostu z niej zrezygnować. Pominięcie jej może doprowadzić np. do katastrofy budowlanej, która wiąże się z poważnymi stratami finansowymi i stwarza zagrożenie dla zdrowia oraz życia ludzkiego. Warto również dodać, że stateczność skarpy można sprawdzić przy użyciu różnych metod takich jak: Bishopa, Felleniusa, Sarma, Morgensterna-Price’a, Nonvelliera, Janbu, Sokołowskiego, Verdeyena, Saarschmidta, Konečnego lub MES (Metoda Elementów Skończonych).

Postaw na doświadczonych specjalistów

Analizę stateczności skarpy możesz zlecić na przykład firmie Geoset s.c., której siedziba znajduje się w Gdańsku. Zatrudnia ona zarówno doświadczonych geotechników i geologów, jak i młodych oraz twórczych absolwentów Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmują się oni opracowywaniem zagadnień geotechnicznych i projektowaniem w zakresie geotechniki. Możesz zlecić im: badania podłoży gruntowych i określania ich przydatności do celów budowlanych, diagnozowanie fundamentów konstrukcji budowlanych, wzmacnianie podłoży gruntowych, projektowanie posadowień, budowli ziemnych, odwodnień terenów budowlanych oraz fundamentów słupów.