Realizacja jakiejkolwiek inwestycji budowlanej wiąże się z odpowiednim przygotowaniem terenu. Często konieczna jest też ingerencja w znajdującą się na danym obszarze roślinność. Ale aby było to możliwe, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji zieleni. To pozwala dokładnie zapoznać się z zasobem roślinności i podjąć decyzję odnośnie jej usunięcia lub przesadzenia. Jak dokładnie wygląda inwentaryzacja zieleni? Po co się ją przeprowadza?

Na czym polega inwentaryzacja zieleni?

Inwentaryzacja zieleni określana jest również mianem inwentaryzacji dendrologicznej. Natomiast dendrologia czy też drzewoznawstwo to jedna z gałęzi botaniki, która zajmuje się badaniem drzew i krzewów. Ma ona szczególne znaczenie dla architektury krajobrazu, ale także leśnictwa oraz ogrodnictwa. Inwentaryzacja zieleni jest specjalistyczną dokumentacją zawierającą dokładny spis drzew i krzewów na wyznaczonym terenie. Oprócz ich ilości określa się też ich gatunek, lokalizację oraz parametry dendrologiczne takie jak: średnica i obwód pnia, średnica korony, wysokość drzewa czy też powierzchnia krzewów.

Jakie elementy zawiera inwentaryzacja zieleni?

Specjalistyczna dokumentacja inwentaryzacji zieleni składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest część opisowa zawierająca szczegółowe informacje dotyczące uwarunkowań terenu, uwagi dotyczące pielęgnacji istniejącej roślinności oraz spis drzew przeznaczonych do wycinki, jako kolidujące z inwestycją. Dodatkowo mogą się tu znaleźć informacje o stanie zdrowia spisywanej roślinności. Drugim elementem jest część tabelaryczna, która obejmuje wykaz wszystkich drzew i krzewów, ich parametry dendrologiczne oraz nazwy gatunkowe w języku polskim i łacińskim. Trzecim i ostatnim elementem jest część graficzna. Na mapie naniesione są lokalizacje drzew oraz krzewów wraz z ich numeracją odpowiadającą tej z tabeli. Oznaczone mogą zostać drzewa przeznaczone do wycięcia, przesadzenia lub wycinki. Oprócz tego dokumentacja może zawierać, chociażby zestawienie kosztów wycinki, dokumentację fotograficzną, szacowany wiek drzew czy też projekt nasadzeń następczych.

Inwentaryzacja dendrologiczna – kiedy jest konieczna?

Zlokalizowana w Gdańsku Pracownia Projektowa Magdaleny Loose inwentaryzacje dendrologiczne wykonuje przede wszystkim, gdy konieczne jest określenie, które drzewa i krzewy będą kolidować z planowaną inwestycją. Na podstawie szczegółowej inwentaryzacji możliwe jest zaplanowanie działań związanych z roślinnością. Dokumentacja jest niezbędna, aby otrzymać pozwolenie na wycinkę lub przesadzenie drzew, a także wycenić koszt tych prac. Na podstawie inwentaryzacji wyliczane są również odszkodowania za wycinkę oraz ustala się, która roślinność jest na tyle cenna, że trzeba ją zachować.