Ogrzewanie podłogowe to jedna z najpopularniejszych form ogrzewania, na którą decyduje się inwestor już na etapie projektu. Pozwala ono zaoszczędzić miejsce w domu, ponieważ nie wymaga instalacji grzejników. Ciepło rozchodzi się w domu lub mieszkaniu proporcjonalnie dzięki czemu inwestor może zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewane. Jednak, warto wiedzieć, że tego typu ogrzewanie nie jest też pozbawione wad.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji wewnętrznych w każdym domu. Dlatego jeszcze na etapie projektowania powinno ono być dokładnie przemyślane, aby instalacja spełniała swoje zadania i była wydajna. Korzyści z instalacji ogrzewania podłogowego jest wiele i dlatego cieszy się ono niesłabnącą popularnością. Jest ono przede wszystkim bardzo korzystne dla mieszkańców ze względu na pionowy profil temperatury powietrza. W okolicach nóg powietrze jest ogrzewane, a w okolicach głowy pozostaje chłodniejsze co jest bardzo ważne dla dobrego funkcjonowania organizmu człowieka. Tego typu ogrzewanie nie wymaga instalacji grzejników w pomieszczeniach dzięki czemu uzyskujemy znacznie lepszą aranżację wnętrz. Płyta posadzki jest wielkim grzejnikiem, a cała instalacja hydrauliczna znajduje się pod jej powierzchnią. Ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Na grzejnikach zazwyczaj osadza się kurz, który może być źródłem alergenów. W przypadku ich braku ten problem nie występuje, a my możemy cieszyć się dobrym zdrowiem oraz komfortem mieszkania. Ogrzewanie podłogowe ogranicza ruch powietrza, co wpływa na mniejszą cyrkulację kurzu i pozwala zachować dobre warunki higieniczne. Badania naukowe pokazują, że ogrzewanie podłogowe pozwala również utrzymać wilgotność względną wykończenia podłogi poniżej 45% co powoduje znacznie mniejszy rozwój roztoczy niż w przypadku posiadania tradycyjnych grzejników. Ten typ ogrzewania działa przy znacznie niższych temperaturach czynnika grzejnego, a maksymalna temperatura ogrzewania podłogowego to 45 stopni Celsjusza. Mniejsza temperatura zasilanie to większa z kolei sprawność kotła i przyczynia się do zmniejszenia zużycia gazu. Oszczędności przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego mogą więc sięgać nawet 15% w skali całego roku.

Wady ogrzewania podłogowego

Jak każde rozwiązanie, również technologia ogrzewania podłogowego ma wady. Jednym z nich jest ograniczenie wykończenia podłogi, ponieważ nie każdy materiał może być w tym przypadku zastosowany na podłodze. Jest to związanie z przewodzeniem ciepła. Niewłaściwy dobór materiałów lub niedopasowanie systemu grzewczego przez hydraulika może skutkować wysokimi kosztami ogrzewania lub nawet uszkodzeniem podłogi.