Warstwa wstępnego krycia jest absolutnie niezbędna do tego, aby połać dachowa funkcjonowała optymalnie pod kątem technicznym. Jej zadaniem jest uniemożliwienie wilgoci i wodzie opadowej przedostania się do głębszych warstw dachu, w tym przede wszystkim do izolacji. Choć jeszcze do nie tak dawna na polskich dachach królowała głównie papa, to nie da się nie zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowocześniejsze membrany. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są największe zalety membran dachowych?


Membrany dachowe produkowane są przede wszystkim z tworzyw sztucznych, a w dotyku przypominają grube płótno. Mają 1,5 m szerokości i kupić można je w rolkach po 50 metrów bieżących. Szczególną cechą samego materiału jest jego skomplikowana struktura. Dopiero pod mikroskopem można zauważyć, że składa się ona z milionów odwróconych stożków. Dzięki takiej budowie pochodząca z wewnątrz obiektu wilgoć zostaje odprowadzona, a woda opadowa nie ma szansy przedostać się przez materiał.

Za największą zaletę membran dachowych uznaje się jednak fakt, że do ich montażu nie ma konieczność deskowania lub płytowania połaci. Proces ten przebiega zatem nie tylko znacznie szybciej, ale przede wszystkim taniej. Nowoczesne membrany dachowe są również bardzo lekkie. Pojedynczy metr kwadratowy waży od około 100 do 300 g – w zależności od klasy produktu. Dzięki temu połać nie zostaje nadmiernie obciążona. Podczas układania membrana powinna zostać odpowiednio naciągnięta. Dekarz musi także zadbać o wykonanie właściwych zakładów poziomych zgodne z kątem nachylenia dachu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy membrany dachowe mają wady?


Oczywiście membrany dachowe nie są produktem pozbawionym wad. Nie jest ich jednak wiele. Z pewnością warto wiedzieć o tym, że sam materiał bardzo słabo radzi sobie z oddziaływaniem promieni ultrafioletowych. Deklarowana przez producentów wytrzymałość w tym zakresie wynosi od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie membrana zaczyna się kruszyć i traci swoje wyjątkowe właściwości. Pod kątem użytkowym staje się absolutnie bezużyteczna i nadaje się jedynie do wymiany. Na rynku dostępne są jednak produkty, których odporność na promieniowanie UV sięga nawet 2 lat. Mowa tutaj o specjalnych membranach bitumicznych, które można zastosować jedynie na dachach deskowanych.

Nowoczesne membrany nie są również tanie. Inwestorzy muszą liczyć się z tym, że za wysokiej jakości produkt przyjdzie im zapłacić około 5-25 zł/m2. Biorąc pod uwagę, iż średniej wielkości dach domu jednorodzinnego ma około 200m2, łatwo przeliczyć, o jakich kwotach konkretnie mowa. Jak podkreślają Gdańscy Dekarze, decydując się na zakup i wykorzystanie membrany, trzeba prawie natychmiast przystąpić do montażu pokrycia zasadniczego. Membrany bez żadnych obaw mogą być stosowane na dachach pokrytych dachówką i blachodachówką. W żadnym wypadku nie wolno jednak ich w połączeniu z panelami na rąbek stojący.