Węgiel jest zdecydowanie najczęściej stosowanym w Polsce opałem. Paliwo to wykorzystuje się powszechnie do ogrzewania domostw, szkół i zakładów przemysłowych. Jest to opał stosunkowo niedrogi, a wytwarzający wystarczającą ilość ciepła, by zapewnić optymalny komfort termiczny użytkownikom budynku. Tylko jaki węgiel wybrać- kamienny czy brunatny?

Krótka charakterystyka węgla kamiennego i brunatnego

Węgiel kamienny wyróżnia się intensywnie czarnym kolorem i dużą twardością. Paliwo to jest też bardziej kaloryczne ze względu na większą zawartość czystego węgla w składzie. Szczuje się, że wspomnianego pierwiastka jest aż o 75-90% więcej niż ma to miejsce w przypadku węgla brunatnego. Ten z kolei cechuje się wyraźnie brązowym odcieniem, co wynika też z niższej zawartości czystego węgla. Jak informuje specjalista ze składu opału „Martom” – najczęściej wybieranym przez klientów paliwem jest węgiel kamienny, choć warto zaznaczyć, że węgiel brunatny również cieszy się zainteresowaniem w określonych kręgach.

Typy węgla kamiennego

Do ogrzewania domu dobrze sprawdzą się trzy typu węgla kamiennego. Różni je przede wszystkim skład. W składach opału znajdziemy węgiel kamienny typu 31, który podczas spalania wydziela mało gazów i nie spieka się. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj paliwa spala się czystym płomieniem i równomiernie oddaje ciepło. Z tego też względu nazywany jest płomiennym. Typ 32 to węgiel gazowo-płomienny. Ma nieco wyższą wartość opałową, ale przy jego spalaniu wydziela się też więcej gazów. Ostatni typ – 33 – to typ gazowy. Jego spalanie wiąże się z uwalnianiem sporej ilości gazów. Duża spiekalność takiego węgla utrudnia też całkowite spalenie. Ze wszystkich przedstawionych typów węgla kamiennego najlepiej sprawdzi się więc typ 31, który zapewnia bezproblemowe spalanie.

Węgiel brunatny

Węgiel brunatny znajduje szerokie zastosowanie w energetyce przemysłowej. Zdarza się, że jest to też paliwo chętnie wybierane przez klientów indywidualnych. Wszystko za sprawą atrakcyjnej ceny, która jest niższa niż w przypadku węgla kamiennego. Warto zaznaczyć, że węgiel brunatny cechuje się również wyższą wilgotnością, co utrudnia jego pełne spalanie. Ważne jest zatem, by przed sprzedażą został on odpowiednio osuszony. Węgiel brunatny cechuje się także mniejszą wydajnością niż węgiel kamienny. Szacuje się, że należy zakupić aż 2-3 razy więcej węgla kamiennego, by uzyskać tyle samo ciepła, co przy spalaniu węgla kamiennego. Niemniej stosunkowo niska cena zachęca do nabycia takiego opału.