Inwestorzy budujący dom jednorodzinny w zakresie wentylacji mogą wybrać układ działający mechanicznie lub grawitacyjnie. Oba systemy sprawdzają się w tym wypadku dość dobrze, jednak to tzw. rekuperacja jest coraz chętniej wybierana przez przyszłych właścicieli wolnostojących budynków mieszkalnych. Wynika to z jej licznych zalet oraz oszczędności, jakie niesie za sobą eksploatacja wywiewnej wentylacji z odzyskiem ciepła. Sprawdź jej atuty!

Na czym polega działanie rekuperacji?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do układu odpowiedzialnego za ruch powietrza w domu, warto zasięgnąć informacji na temat działania poszczególnych systemów tego typu. Popularna wentylacja mechaniczna to złożona instalacja, w której wykorzystuje się szereg kanałów nawiewno-wywiewnych. Są one skierowane z jednej strony do rekuperatora. Jest to urządzenie, dzięki któremu następuje efektywne usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń przy jednoczesnym napełnianiu ich świeżym, pochodzącym z zewnątrz.

Zanim jednak trafi ono do pokojów w domu, zostaje podgrzane w ramach wspomnianej rekuperacji. To właśnie ona pozwala też na odzyskanie ciepła przy wywiewaniu. Niesie to za sobą przede wszystkim oszczędności dla właściciela budynku. Z tego względu opisywane rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez inwestorów stawiających domy jednorodzinne. Wentylacja mechaniczna ma jednak znacznie więcej zalet, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze układu doprowadzającego do pomieszczeń świeże powietrze i odprowadzającego zużyte.

Najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej w domu

System rekuperacji jest rekomendowany dla alergików oraz osób mających problemy z górnymi drogami oddechowymi. Wentylacja mechaniczna jest bowiem skonstruowana w taki sposób, by na wstępnym etapie pozyskiwania świeżego powietrza z zewnątrz efektywnie oczyszczać je z pyłków, zarodników roślin, kurzu, grzybów oraz innych elementów, które mogą wywoływać uczulenie i dyskomfort. Jest bardzo wydajna, eliminuje występowanie przeciągów, skutecznie usuwa nadmiar wilgoci z pokojów i pozostaje ekologicznym rozwiązaniem.

Ważne jest, by została wykonana poprawnie. Specjaliści z firmy GEO-EKO z Sanoka zajmują się kompleksowym przygotowywaniem tego typu układów, realizując prace w tym zakresie szybko i sprawnie. Przekłada się to jednocześnie na niższe koszty związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego w sezonie jesienno-zimowym. Wynika to z charakterystyki działania systemu i odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza. Wentylacja mechaniczna ma zatem wiele zalet, dlatego zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie właśnie w wolnostojącym budynku mieszkalnym.

Oferta firmy GEO-EKO

Firma GEO-EKO działa na rynku już od 1996 roku. Zajmuje się procesami związanych z obróbką i uzdatnianiem powietrza. Oferuje usługi w zakresie wentylacji, filtrowentylacji, ogrzewania i odkurzania. Zatrudnia profesjonalistów w dziedzinach projektowania, produkcji, montażu i serwisu. GEO-EKO jest dystrybutorem renomowanych producentów urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych i filtrowentylacyjnych. Projektuje instalacje branży sanitarnej i systemy odpylające oraz przygotowuje kompleksową dokumentację techniczną i projektową inwestycji. Firma posiada własny zakład produkcyjny wyposażony w nowoczesne maszyny i urządzenia. Otrzymała certyfikat PN-EN ISO 9001:2015-10, międzynarodową normę określającą wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością.