W budownictwie pasywnym, między innymi domów jednorodzinnych, jednym z najważniejszych systemów proekologicznych i zapewniających energetyczne oszczędności, jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorami odzysku ciepła. Wbrew pozorom wdrożenie tejże technologii jest możliwe nie tylko w budynkach, które dopiero się tworzone, ale także w obiektach, które do tej pory posiadają wentylację grawitacyjną!

Jak działa rekuperacja?

Najprostszą definicją działania rekuperacji, jest zjawisko ruchu powietrza wywoływanego przy pomocy wentylatorów nawiewnych i wyciągowych, co jest rozwiązaniem znacznie wydajniejszym, niż proces występujący przy wentylacji grawitacyjnej (ruch powietrza wywoływany jest różnicą gęstości i ciśnienia powietrza – brak możliwości sterowania „jakością” powietrza).

Kiedy rekuperatory są opłacalne?

Mitem jest to, że rekuperacja jest opłacalna tylko w nowoczesnym budownictwie. Taki schemat myślowy jest związany z czymś innym, a mianowicie z czynnikami, które muszą zaistnieć, aby wykorzystać pełen potencjał wentylacji mechanicznej z rekuperatorami, co łatwiejsze jest przy nowych inwestycjach. Mowa o konieczności instalacji szczelnych okien, o wykonaniu nowoczesnej termoizolacji obiektu, czy też o stosowaniu, jako źródło systemu grzewczego pomp wodnych, czy pieców retortowych z podajnikami na ekopellet. W przypadku braku pełnej modernizacji danego obiektu, sens wdrożenia rekuperacji jest zatem znikomy. Mitem jest jednak to, że dzisiaj nie są one wdrażane w starszym budownictwie. Dowodem na to są nawet budynki z wielkiej płyty, które często przechodzą gruntowe remonty, również z montażem wentylacji mechanicznej – to wtedy ze zwykłych blokowisk, zmieniają się one w prawdziwe apartamenty!

Jak wdrożyć dobrą rekuperację?

Dobry system rekuperacji musi być poprzedzony wizją lokalną, świadectwami energetycznymi, czy innego typu analizami. Warto przy tym wiedzieć, że najlepsze firmy z branży przy montażu zastosują innowacyjne rozwiązania, wśród których można wymienić np. by-bass, czyli funkcję zaniechania odzysku ciepła latem. Kluczowe jest także uszczelnienie kanałów wentylacyjnych o czym zapominają niektóre firmy, czy też ustalenie odpowiedniego sprężu wentylatorów, czyli oporu przepływu powietrza.

Zalety rekuperacji

Do zalet wentylacji mechanicznej, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, zalicza się:

  • znacznie obniżone rachunki za ogrzewanie,

  • brak strat ciepła zimą, 

  • przyjemny chłód latem,

  • brak zjawisk przeciągów i konieczności wietrzenia budynku,

  • stałe dostawy czystego powietrza oczyszczonego od alergenów,

  • zmniejszona ilość wirującego i osiadającego kurzu, co wiąże się z innym procesem cyrkulacji powierza,

  • możliwość zasilania systemem fotowoltaiki i podłączenia go do instalacji SmartDom,

  • odpowiedni mikroklimat we wszystkich pomieszczeniach – wyrównanie temperatury w całym domu.

Oferta firmy Deka

Firma Deka, której siedziba mieści się w Dołujach, w województwie zachodniopomorskim, oferuje sprzedaż wszystkich elementów niezbędnych do wykonania systemów takich jak wentylacja i rekuperacja, a także klimatyzacja. Rozpoczęła działalność już w 1996 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klientów. Deka Izolacje i Wentylacje to ceniony dostawca materiałów i urządzeń z branży klimatyzacji i wentylacji oraz chłodniczej i ciepłowniczej. Oferta firmy obejmuje m.in. kanały okrągłe SPIRO, nawiewniki, przepustnice, kratki, a także materiały montażowe. W asortymencie znajdziemy także wentylatory, centrale wentylacyjne, nagrzewnice powietrza oraz kurtyny powietrzne. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.