W branży deweloperskiej można zauważyć trend zastosowania węzła cieplnego w mieszkaniach. Tego typu urządzenia pozwalają łączyć sieć cieplną wewnątrz budynku z instalacją znajdującą się poza jego obrębem. W tym artykule dowiesz się dlaczego węzeł cieplny jest rozwiązaniem wartym energooszczędnym i niezwykle komfortowym w przestrzeni mieszkalnej.

Węzeł cieplny - zastosowanie

Węzeł cieplny typu mieszkaniowego stanowi urządzenie ciepłownicze o zwartej strukturze. Z uwagi na jego uniwersalność może mieć kilka zastosowań. W kontekście budownictwa wielorodzinnego, węzeł cieplny może obsługiwać konkretny lokal. Należy mieć świadomość, iż urządzenie jest zasilane jedynie nośnikiem ciepła, która w tym przypadku jest wodą grzewczą.

Każdy węzeł może funkcjonować na podstawie określonych indywidualnie parametrów wody grzewczej, a równocześnie woda może pochodzić z wielu źródeł np. z kotłowni prywatnej lub węzła cieplnego z sieci miejskiej. Ponadto, węzeł cieplny może być przyłączony do instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Przykładem takiego urządzenia są chociażby panele słoneczne. Węzeł cieplny jest rozwiązaniem, z którym można spotkać się w nowoczesnym budownictwie. Coraz częściej pojawia się również w modernizowanych budynkach.

Dlaczego warto korzystać z węzłów cieplnych?

Z uwagi na coraz większą popularność tego rozwiązania, nowoczesne węzły cieplne wykorzystywane w mieszkaniach występują pod różnymi nazwami. Są to, między innymi:

  • miniwęzły,
  • logotermy,
  • stacje mieszkaniowe.

Główną zaletą obecności węzłów cieplnych w mieszkaniu jest fakt, iż ich pracę można kontrolować według indywidualnych potrzeb. Urządzenia tego typu skutecznie ogrzewają mieszkanie, jak również wodę użytkową przy jednoczesnej oszczędności energii dla wszystkich mieszkańców danego obiektu.

Węzeł cieplny stanowi więc źródło komfortu dla właściciela mieszkania. Naturalnym jest, iż część osób preferuje wysoką temperaturę ogrzewania, zaś inni pokojową lub niższą. Dzięki temu, iż urządzenie pozwala na samodzielne ustawienie poziomu grzania, jak również zaprogramowanie harmonogramu grzewczego w zależności od pory dnia, węzeł cieplny stanowi niezwykle wygodne i uniwersalne rozwiązanie. Dodatkowo, dzięki rosnącej popularności tego rozwiązania, na rynku pojawia się coraz więcej producentów systemów grzewczych do mieszkań. Projektant węzłów cieplnych MPEC Serwis podkreśla, iż każde z produkowanych na potrzeby klienta urządzeń posiada szczegółowe parametry. Ten aspekt przyczynia się nie tylko do zwiększenia komfortu użytkownika, ale również wpływa na łatwość w sterowaniu urządzeniem.

Węzeł ciepła - z czego się składa?

Podstawowa wersja węzła mieszkaniowego składa się z kilku elementów. Są to, między innymi:

  • dwa przewody zasilające z powrotem do źródła ogrzewania,
  • dwa przewody zasilające i przewód wyjścia c.w.u,
  • wymiennik ciepła,
  • zawór strefowy,
  • regulator przepływu,
  • wodomierz i ciepłomierz.

Wszystkie te elementy, jak również zawory czy filtry zawierają się w kompaktowej obudowie. Urządzenie instaluje się z reguły na ścianach, w szachtach instalacyjnych lub też w specjalnej wnęce montażowej. Sporym udogodnieniem jest fakt, iż praca urządzenia jest cicha i nie wymaga dodatkowej ingerencji człowieka. Warto jednak pamiętać, iż urządzenia tego typu powinny przechodzić regularne przeglądy po to, aby funkcjonowały w sposób poprawny przez długi czas.