Wiaty – zastosowanie, rodzaje i proces tworzenia

Materiał partnera
2019-10-11
konstrukcje stalowe

Najlepsze pracownie metaloplastyki, obróbki metali oraz tworzenia konstrukcji stalowych, są gotowe na tworzenie zarówno elementów maszyn, jak i całych obiektów architektonicznych. Przykładem mogą być wiaty, które dzisiaj są wykorzystywane przez klientów indywidualnych, biznesowych, a także publicznych. Poznaj zatem zasady tworzenia wiat oraz ich różne rodzaje.

Rodzaje wiat

Wiaty zaliczane do konstrukcji stalowych, są dzisiaj tworzone w różnych wersjach architektonicznych. Można spotkać się z obiektami z palami wspornymi i dachami, oraz z obiektami z dwoma, jedną, czy trzeba zabudowanymi ścianami. Wszystko zależy od przeznaczenia, oraz rozmiarów wiaty. Te w zależności od właśnie swoich parametrów technicznych, wymagają posiadania pozwolenia na budowę, lub tylko wymagają stosowanego zgłoszenia. Obie wersje wiat, wykonuje na specjalne zamówienie między innymi firma LENAX Konstrukcje stalowe, która słynie także z kompleksowego uzbrajania maszyn, obróbki skrawaniem i obróbki CNC, czy nawet z wypalania elementów stalowych.

Zastosowanie wiat

Wiaty metalowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Inwestorzy indywidualni, najczęściej tworzą je w wersji altan, czy też wiat garażowych, lub innych obiektów mających chronić użytkowników oraz różne materiały np. przed deszczem. Podobne zastosowanie można zauważyć wśród rolników. To oni często budują większe wiaty dla swoich przyczep, traktorów i osprzętów rolniczych, czy nawet dla własnych składowisk plonów. Wiele firm, w tym hurtownie budowlane oraz przedsiębiorstwa transportowe, również wiaty wykorzystują do zabezpieczania swoich towarów. Często są to jednak konstrukcje o wielkich rozmiarach. Wielokrotnie dużą zajmowaną powierzchnią charakteryzują się również wiaty urbanistyczne. Mowa o tych, które znajdziemy m.in. na dworcach autobusowych oraz PKP.

Tworzenie wiat

Proces tworzenia wiat zależy przede wszystkim od ich rozmiarów oraz typu. Zawsze należy jednak przeprowadzić prace geodezyjne, czy nawet geotechniczne, a także architektoniczne. W kolejnym etapie tworzony zostaje projekt, który trafia do firmy tworzenia konstrukcji stalowych. To ona przygotowuje wielokrotnie wizualizacje, będące ostatecznym etapem projektowym danej wiaty. Po wprowadzonych zmianach, lub bezpośredniej akceptacji, konstrukcja tworzona jest w technologii prefabrykacyjnej m.in. w parku CNC. Następnym procesem jest odpowiednie zabezpieczanie i pakowanie, oraz transport w wyznaczone miejsce. Tam odpowiednia firma dokonuje montażu oraz finalnego zamknięcia inwestycji. W przypadku obiektów wymagających pozwolenia na budowę, proces zakończony jest poprzez wydanie pozwolenia na użytkowanie wiaty!