Diament to według skali twardości Mohsa jeden z najtwardszych materiałów na świecie. Z tego tez powodu znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie wykorzystywany jest do obróbki innych twardych materiałów. To jedna z najlepszych metod w zakresie cięcia oraz wiercenia betonu – w porównaniu z tradycyjnymi jest szybsza i dokładniejsza i bezpieczniejsza dla całości konstrukcji.

Wiercenie techniką diamentową w betonie

Technika  diamentowa może być skutecznie zastosowana w przypadku wiercenia otworów w betonie, ale równie dobrze sprawdza się na innych materiałach takich, jak żelbeton, kamień naturalny, cegła i pustaki, silikaty, asfalt oraz wiele innych. Wiercenie w betonie przeprowadzane jest na potrzeby prac takich jak montaż przepustów, kotew: przelotowych, rozprężnych i wklejanych, wykonywania otworów narożnych, a także odwiertów pod instalacje. Metoda ta znajduje ponadto zastosowanie podczas pobierania próbek rdzeni w celu dokonania specjalistycznej analizy.

Technika diamentowa niesie ze sobą wiele zalet, których brakuje tradycyjnym sposobom obróbki betonu. Jedną z nich jest brak zapylenia podczas wiercenia, co pozytywnie wpływa na warunki pracy. Wykorzystywany tu sprzęt nie powoduje wibracji czy naprężeń, dzięki czemu nie ma zagrożenia dla stateczności konstrukcji, które pozostają nienaruszone.

Istotnym atutem tej metody jest szybkość, z jaką wykonuje się wiercenie – zajmuje ono o wiele mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, a przy tym hałas również jest mniejszy. Lepsza jest też precyzja wykonywanych odwiertów. Urządzenia wykorzystywane do wiercenia diamentowego w betonie pozwalają na wiercenie pod różnym kątem i w różnych pozycjach, a to daje możliwość tworzenia dokładniejszych otworów. Głębokość wiercenia może przy tym wynieść do 1200 mm. Samo wiercenie natomiast może być przeprowadzane na sucho lub na mokro – z odsysaniem wody.

Cięcie diamentowe betonu

Zarówno precyzyjne otwory, jak i nacięcia w betonie pozwala uzyskać lina diamentowa. To skuteczna metoda, jednak oferują ją nieliczne polskie firmy, wśród nich Alt-Pro. Cięcie liną diamentową wykorzystuje się do cięcia betonowych elementów wielkogabarytowych i dużych konstrukcji. Urządzenia te mogą pracować nawet pod wodą. Piła linowa to jednak jeden z rodzajów pił diamentowych wykorzystywanych do obróbki betonu. Wszystkie charakteryzują się dużą efektywnością, co skutkuje skróceniem czasu pracy, oraz precyzją cięcia.

Piły ścienne poruszają się na szynach. Ich głównym przeznaczeniem jest wycinanie ścian, okien i drzwi oraz przepustów. Piły drogowe natomiast, jak wskazuje nazwa, przystosowane są do pracy na poziomych powierzchniach. Używane są do cięcia dróg, portów, lotnisk, płyt betonowych czy posadzek. Piły łańcuchowe wykorzystuje się do docinania otworów po pilach tarczowych oraz w miejscach trudno dostępnych. Do pracy na wysokościach lub tam, gdzie potrzebne są urządzenia o małej wadze, stosuje się ręczne piły spalinowe, elektryczne i hydrauliczne.