Zarówno w domach wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, najbardziej popularne są konstrukcje dachowe powstałe z drewna. Najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe i sosnowe. Dodatkowe drobne elementy, takie jak kołki czy wkładki natomiast powstają z drewna dębowego lub akacjowego, które cechują się większą twardością. Aby konstrukcja dachu była solidna, powinno być ono wysuszone i zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Więźba dachowa — ogólna charakterystyka

Więźba dachowa może zostać wykonana z drewna zamówionego na wymiar lub przyciętego na budowie. Ostateczny wybór konstrukcji oraz kształtu dachu zależy od funkcji, jaką będzie pełnić budynek, jego wielkości, rozmiarów oraz czynników klimatycznych, takich jak zwyczajowa siła wiatru czy średnia ilość opadów atmosferycznych.

W Polsce najczęściej stosuje się tradycyjną więźbę dachową utworzoną z litych elementów, która montowana jest na budowie przez specjalistyczne firmy, jak np. Bartexdach Tomasz Ludwisiak. Coraz chętniej wykorzystuje się również więźby łączone w fabryce. Alternatywną oraz o wiele bardziej nowoczesną opcją jest zastosowanie drewna klejonego z lameli i belek dwuteowych.

Jakie są rodzaje więźb dachowych?

Bardzo ważne w czasie projektowania dachu jest odpowiednie określenie jego rozpiętości, która powinna zależeć od rozmiarów budynku. Istotne, aby była liczona zawsze od wewnątrz, a odległość pomiędzy dwoma dłuższymi ścianami pozostawała taka sama. W polskim budownictwie najczęściej buduje się dachy krokwiowo-płatwiowe, krokowo-jętkowe oraz krokwiowe. W bardziej skomplikowanych przypadkach może składać się z połączenia kilku typów więźb. Finalny układ wszystkich elementów oraz ich końcowe przekroje powinny być skutkiem obliczeń wytrzymałościowych, w których zostanie zawarte usytuowanie budynku oraz jego wymiary, jak i również kąt nachylenia dachu, rodzaj jego pokrycia oraz ilość okien dachowych. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom.