Firma Ogólnobudowlana WRC-Bruk 1 Iwony Czapskiej oferuje klientom ze Starogardu Gdańskiego i okolic bardzo rozbudowane usługi, od układania kostki brukowej począwszy, na różnych pracach ziemnych kończąc. Jeśli o nie chodzi, wielu inwestorów chętnie współpracuje z tym przedsiębiorstwem w zakresie wykonania wykopu pod oczyszczalnię przydomową. Warto zatem poznać kilka ważnych informacji dotyczących tego, jak powinno się przeprowadzić takie roboty, by były one zgodne z wymaganiami prawnymi.

Jakie warunki prawne musi spełniać przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Fachowcy z firmy ogólnobudowlanej WRC-Bruk 1 wyjaśniają, że przepisy prawne ściśle regulują to, jak może wyglądać przydomowa oczyszczalnia ścieków. W dużej mierze regulacje określają zatem warunki techniczne wykopu i miejsce zlokalizowania zbiornika wraz z osprzętem oraz niezbędnymi przewodami. Uszczegóławiając inwestor oraz zatrudniona ekipa wykonawców (od projektantów począwszy, na firmie robót ziemnych kończąc), musi zachować minimalne odległości przydomowej oczyszczalni ścieków od innych obiektów na danym terenie. Przepisy wyznaczają, że ta musi być położona:

  • 3 metry od drzew, a nawet większych krzewów,

  • 2 metry od granicy działki, a także od drogi oraz chodnika,

  • 15 metrów od studni głębinowej (punkt, w którym oczyszczone ścieki wprowadzane są do gruntu, musi być zaś oddalony od niej o 30 metrów),

  • 1,5 metra od wodociągów i rurociągów gazowych,

  • 0,8 metra od kabli energetycznych

  • 0,5 metra od kabli telekomunikacyjnych.

Fachowcy firmy WRC-Bruk 1 dodają, że przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być tworzona w miejscu, które umożliwi łatwy do niej dostęp wozowi asenizacyjnemu. Zwrócić uwagę trzeba także na odległość zbiornika od budynku. Instalacja nie może być zbyt długa, ponieważ zimą może spowodować to ryzyko zamarzania w niej ścieków.

Jak powinien wyglądać wykop przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wykop przydomowej oczyszczalni ścieków należy tworzyć zarówno z uwzględnieniem norm prawnych, jak i standardów budowlanych. Duże znaczenie mają również wskazania producenta danego zestawu oczyszczalni przydomowej. Co jeszcze jest ważne przy przygotowywaniu wykopu? Jak wyjaśnia jeden z pracowników firmy WRC-Bruk 1:

Wygląd wykopy pod przydomową oczyszczalnię ścieków zależy od jej typu oraz poziomu rozbudowania. W każdym przypadku dno musi być zabezpieczone specjalną warstwą piachy oraz żwiru, co oznacza konieczność przygotowania zarówno gruntu wzmocnionego, jak i tego o swoistej funkcji filtracyjnej. Sam zbiornik w przypadku oczyszczalni biologicznych powinien być zaś umieszczony w otworze większym od niego o pół metra z każdej strony. Wieko zbiornika musi wystawać ponad ziemię, a rurom doprowadzającym ścieki trzeba zapewnić właściwy spadek.

Fachowcy z firmy ogólnobudowlanej ze Starogardu Gdańskiego dodają, że wykop pod oczyszczalnię przydomową musi zapewniać jej zbiornikowi stabilność, nawet w tracie ulewy, suszy czy mrozów. Tym samym nie tylko projektant i montażysta systemu odpowiada za jego jakość, ale także wykonawca robót ziemnych. Wybierać należy zatem doświadczone firmy takie jak właśnie WRC-Bruk 1 Iwony Czapskiej.