W temacie związanym z hydroizolacją fundamentów trzeba przede wszystkim wiedzieć, że wilgoć bardzo często stanowi powód występowania problemów z użytkowaniem danego budynku. Przez to, bardzo ważne jest oczywiście to, aby zadbać o odpowiednią hydroizolację. W poniższym wpisie skupiamy się na przedstawieniu kilku najbardziej przydatnych informacji w tym zakresie.

Podstawowe kwestie

Na początek, dobrze będzie sobie wyjaśnić, że kluczowy element w przypadku hydroizolacji fundamentów odgrywają oczywiście odpowiednie materiały. Jednakże, trzeba sobie tutaj od razu zaznaczyć, że kierowanie się tylko i wyłącznie materiałami budowlanymi o jak najlepszych ogólnych właściwościach nie będzie zbyt dobry rozwiązaniem. Wynika to w głównej mierze z tego faktu, że każdy konkretny przypadek może wymagać zastosowania nieco innych materiałów, przez co nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na uniwersalność w tym zakresie. Oczywiście, same materiały budowlane muszą też łączyć się w dobry sposób, co stanowi bardzo ważny czynnik przemawiający za tym, jak bardzo szczelna okazuje się być na dłuższą metę dana konstrukcja. Nie jest to jednak wszystko, o czym warto wspomnieć.

W temacie hydroizolacji fundamentów dobrze będzie sobie wspomnieć o fakcie, że o doborze poszczególnych rozwiązań czy też technologii wykorzystywanych w celach izolowania podziemnych części poszczególnych budynków decyduje obecność wód gruntowych oraz stan podłoża. Co więcej, o wspomnianych powyżej elementach nierzadko decydować będzie także ilość wody opadowej. Z innych informacji, w przypadku hydroizolacji fundamentów trzeba wiedzieć także to, że wykorzystuje ona rozwiązanie w postaci masy polimerowo-bitumicznej, którą to czasami określa się także mianem masy KMB. Nie jest to wszystko, gdyż niezbędne okazują się być także takie elementy, jak papy modyfikowane polimerami, membrany bitumiczne, a także mikrozaprawy uszczelniające. Wszystko to odgrywa kluczową rolę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Hydroizolacja fundamentów stanowi dość obszerny temat. Z tego powodu, w ramach tego wpisu będziemy chcieli poruszyć jeszcze co najmniej kilka związanych z tym kwestii. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym tematem informacje udało nam się uzyskać dzięki konsultacji ze specjalistami z firmy Sol-Mal świadczącej usługi związane z hydroizolacją betonu. Tak więc, dobrze będzie wspomnieć między innymi o tym, w jakich miejscach wykonuje się izolację poziomą. Zdecydowanie najczęściej umieszcza się ją na ścianach, płycie fundamentowej oraz ławach. W efekcie, rozwiązanie to pozwala na zapobieganie szkodliwemu działaniu kapilarnego podciągania wilgoci, które to przedostaje się przez mury.

Jeśli natomiast chodzi o samą izolację poziomą ław, tutaj bardzo ważne jest to, aby łączyła się ona w jak najbardziej to możliwe szczelny sposób z izolacją ścian fundamentowych. W przypadku tego rodzaju izolacji trzeba z kolei wiedzieć, że mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z izolacją pionową, która to ma na celu oczywiście chronić wszelkie umieszczone w gruncie ściany przed szkodliwym działaniem wilgoci. Specyficzny rodzaj izolacji stanowi także izolacja strefy cokołowej. W jej przypadku trzeba natomiast wiedzieć przede wszystkim to, że podobnie do pozostałych rodzajów izolacji, ma ona na celu zabezpieczenie budynku przed działaniem wody.

To nie wszystko

Na koniec, w przypadku hydroizolacji fundamentów warto będzie poruszyć jeszcze tylko kilka aspektów. Dobrze będzie wspomnieć chociażby o izolacji podposadzkowej piwnic, która to ma na celu przede wszystkim chronienie budynku przed przedostawaniem się wilgoci przez podłogę. Przy tym, bardzo ważne dla fachowców zajmujących się tworzeniem tego rodzaju izolacji jest także to, aby w odpowiedni sposób połączyć ją z izolacją poziomą ław. Oprócz tego, warto wiedzieć, że o samej potrzebie stworzenia izolacji przeciwwilgociowej decyduje projektant, który to decyzję podejmuje w oparciu o rodzaj gruntu, a także o poziom wód gruntowych.a