Istnieją dwa sposoby budowy domu lub mieszkania. Wykonanie budowy można zlecić firmie budowlanej lub zdecydować się na metodę gospodarczą. System ten jest bardzo popularny. Od czego więc zacząć samodzielne budowanie domu? Na co powinno się szczególnie zwracać uwagę przy wyborze systemu gospodarczego? Jakie trzeba spełniać warunki? Czy każdy może się zdecydować na tę metodę? Sprawdzamy!

Czym jest budowa domu metodą gospodarczą?

Budowa domu metodą gospodarczą stanowi cykl inwestycyjny. Polega on na tym, że inwestor jest równocześnie przedsiębiorcą budowlanym. W ten sposób może sam zorganizować budowę domu, a do wykonania prac budowlanych zatrudnić wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też metoda gospodarcza wymaga posiadania choćby minimalnej wiedzy, umiejętności i znajomości rynku budowlanego. Pozwala ona na aktywne uczestnictwo w robotach i ich wykonaniu.

Jak budować dom metodą gospodarczą?

Budowanie domu metodą gospodarczą polega na samodzielnym:

  • Wykonaniu prostych robót budowlanych,

  • Znalezieniu niezbędnych i sprawdzonych materiałów,

  • Zatrudnieniu ekipy budowlanej.

Do czynności, które można wykonać samodzielnie, należy również murowanie ścian. Przed przystąpieniem do działania, warto wybrać odpowiedni materiał. Resztę robót można zlecić fachowcom. 

Etapy budowy domu metodą gospodarczą 

Przed przystąpieniem do samodzielnych prac budowlanych, warto odpowiednio się przygotować. W tym celu należy sprawdzić:

  • Treść Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
  • Warunki zabudowy,
  • Cenę niezbędnych materiałów oraz narzędzi, 
  • Koszty usług budowlanych i wynajęcia ekipy.

    Budowa domu systemem gospodarczym krok po kroku:

    1. Sporządzenie kosztorysu inwestycyjnego,

    2. Zgłoszenie zamiaru budowy i spełnienie określonych wymagań,
    3. Rozpoczęcie prac: budowę fundamentów należy zaplanować na okres wiosenno-letni. Ujemna temperatura wplywa niekorzystnie na prace i utrudnia wylewanie oraz schnięcie zapraw cementowych i wapiennych.

    Standardowa budowa domu metodą gospodarczą zwykle trwa 2 lata. 

    Budowa systemem gospodarczym a budowa pod klucz 

    Zaletą  budowania domów metodą gospodarczą jest zdecydowanie możliwość znacznego zaoszczędzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 10-20% średnich kosztów budowy. Budowa domu systemem gospodarczym ma swoje wady i zalety. Pozwala na zaoszczędzenie kosztów wynajęcia specjalistów, ale też trwa znacznie dłużej niż budowa domu systemem zleconym. Dlatego, jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się całym procesem budowy, pomyśl o wynajęciu ekipy budowlanej. Wiele przedsiębiorstw umożliwia zatrudnienie specjalisty, który przejmie obowiązki inwestora.

    Ostatecznie wybór metody powinien uwzględniać:

    • Możliwości finansowe,

    • Indywidualne potrzeby,

    • Przewidywania.

    Budowa domu na własną rękę wymaga egzekwowania prac budowlanych i stałej obecności. Czas i wiedza są w tym przypadku kluczowe. Warto się zastanowić, co jest dla nas ważniejsze. Czy na pewno jesteśmy w stanie wykonać pewne prace budowlane samodzielnie? Czasem lepiej dopłacić i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane na czas i w odpowiedni sposób.