Pracownicy branży budowlanej bardzo często zamiennie używają określeń rozbiórka i wyburzenie. Czy słusznie? Nie jest to błąd, ponieważ cel jest ten sam, jednak technicznie między rozbiórką a wyburzeniem obiektu budowlanego występują dosyć istotne różnice. Jakie? Wyburzanie budynku to dość poważne przedsięwzięcie, które niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność techniczną, jak i prawną. Sprawdź, czym różnią się te dwa terminy i dlaczego nie powinno się ich stosować zamiennie?

Rozbiórka vs wyburzanie budynku

Termin rozbiórka istnieje od dawna i jest zdecydowanie najczęściej używanym sformułowaniem świadczącym o unicestwieniu stojącego obiektu budowlanego. Dawniej rozbiórka oznaczała wyłącznie rozebranie budynku, dzisiaj proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga konsultacji ze specjalistami. Najkorzystniejsze wydaje się skorzystanie z usług sprawdzonej ekipy rozbiórkowej, która będzie dysponowała nie tylko niezbędnym sprzętem, ale zadba o organizację i bezpieczeństwo w trakcie pracy. Podstawową różnicą pomiędzy rozbiórką a wyburzeniem jest fakt, że druga metoda jest całkowicie zmechanizowana. W jej przebiegu wykorzystuje się ciężki sprzęt.  Niekiedy wyburzenie budynku wymaga zastosowania ładunków wybuchowych. To dużo bardziej skomplikowany proces, w którym nie ma miejsca na pomyłki.

Na czym polega wyburzanie budynku?

Wyburzenie obiektu budowlanego wymaga nie tylko doświadczonej ekipy, ale i specjalistycznego sprzętu. Ze względu na ogromny postęp w budownictwie, wyburzenia obiektów wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu takiego jak: koparki, dźwigi czy spycharki. Jest to spowodowane tym, że materiały, z których powstały budynki wiele lat temu, nie są już wykorzystywane w budownictwie. Wyburzenie obiektu staje się wówczas koniecznością. Warto zaznaczyć, że metoda całkowitej likwidacji budynku powinna być skonsultowana ze specjalistami, którzy wezmą pod uwagę sprawność oraz możliwości sprzętu oraz ekonomiczne rozwiązania, które zagwarantują bezpieczeństwo na placu robotniczym.

Jakie formalności muszą zostać spełnione?

Jeszcze do nie dawna, aby wyburzyć obiekt budowlany konieczne było uzyskanie odpowiedniej zgody w postaci zezwolenia. Obecnie sytuacja wygląda dużo prościej, ponieważ w niektórych przypadkach wystarczy dokonać zgłoszenia. Łagodniejsze przepisy dotyczą jednak wyłącznie budynków niższych niż 8 m, budynków, które nie zostały wpisane do rejestru zabytków oraz obiektów, których wzniesienie nie wymagało pozwolenia a budowę. Specjalista z firmy Bafiko podkreśla, że poza samym pozwoleniem na wyburzenie należy przygotować zgodę właściciela obiektu oraz sposób, w jaki ma się dokonać destrukcja budynku.