Wycena nieruchomość to bardzo złożony proces, który przeprowadzają uprawnieni rzeczoznawcy. Ich ocena jest przy tym w 100% obiektywna, a na ostateczną wartość gruntu, domu, mieszkania, hali magazynowej, czy innego obiektu, wpływają dziesiątki czynników. Kiedy jednak przeprowadza się wycenę nieruchomości i na czym ona polega? Dowiedz się tego razem z nami!

Kiedy przygotowywana jest wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości nie tylko jest przygotowywana przy umowach kupna-sprzedaży. Wielokrotnie dotyczy także celów podatkowych i księgowych, czy określenia wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste, lub opłaty planistyczne. Często wycena nieruchomości jest przeprowadzana przy podziałach majątku oraz przy zabezpieczeniu wierzytelności kredytodawcy. Do czynienia mamy z nią również przy procedurach odszkodowawczych, zarówno jeśli chodzi o sprawy wywłaszczeniowe, spadkowe, jak i związane z szacowaniem szkód powstałych wskutek różnych wypadków – np. pożarów. Wycena zaś dotyczyć może wszystkich rodzajów nieruchomości: działek budowlanych, gruntów rolnych, działek rekreacyjnych, łąk i nieużytków rolnych, domów jednorodzinnych, domów wielorodzinnych, mieszkań, całych kamienic, biurowców, sklepów, hal magazynowych i produkcyjnych, obiektów publicznych i sakralnych, a nawet parkingów i innej infrastruktury publicznej!

Kto przeprowadza wycenę nieruchomości?

Wycenę nieruchomości np. do celów sprzedażowych każdy może wyznaczyć sam, lub może to zrobić za nas agent nieruchomościowych. Czy taka wycena jest jednak wiarygodna i pomaga nam w zbyciu danej nieruchomości? Odpowiedź brzmi nie! Uczciwie modelowana cena sprzedaży nieruchomości jest ważna, na co dzisiaj zwracają uwagę nabywcy. W przypadku podmiotów biznesowych oraz publicznych, wyceny są ważne do różnych celów administracyjno-prawnych, czy biznesowych, a wtedy wyceny „poświadczone” są obligatoryjnie przeprowadzane. Kto je tworzy tak, aby były w 100% wiarygodne? Dokonują tego rzeczoznawcy majątkowi o odpowiednich specjalizacjach. To oni współpracują z osobami fizycznymi, deweloperami, jednostkami samorządu terytorialnego, ze spółdzielniami mieszkaniowymi, przedsiębiorstwami, instytucjami finansowymi, urzędami skarbowymi, komornikami, sądami, czy z władzami Kościoła. Szeroką ofertę przedstawia dla takich podmiotów Rzeczoznawca Majątkowy Anna Górecka.

Anna Górecka prowadzi firmę zajmującą się głównie wyceną nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych. Siedziba firmy mieści się w Rumi, w województwie pomorskim, a działa na rynku od 2011 roku. Pracownicy firmy dokonują operatów szacunkowych nieruchomości gruntowych niezabudowanych, zabudowanych, lokali mieszkalnych i usługowych oraz spółdzielczych własnościowych praw do lokalu. Wyceny nieruchomości sporządzane są na potrzeby takie jak zabezpieczenie wierzytelności kredytodawcy, celów podatkowych i księgowych, podziału majątku czy też określenia ceny kupna-sprzedaży.

Przygotowanie operatu szacunkowego

Opinią autorską rzeczoznawcy majątkowego, która stanowi również dokument urzędowy jest tzw. operat szacunkowy. Jest on sporządzany wyłącznie w formie pisemnej i musi określać podstawę formalną wyceny nieruchomości oraz źródła danych o danej nieruchomości. Ważne jest także wskazanie przeznaczenia wycenianej nieruchomości wynikającego z planu miejscowego lub z innych dokumentów, czy wskazanie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania.