Wycinka drzew, czy to w ramach całościowego usunięcia drzewa, czy przycięcia starych i zbyt ciężkich gałęzi, odbywa się dzisiaj różnymi metodami. Jedną z najpopularniejszą jest technika pracy na podnośnikach koszowych, która ma jednak duży minus. Nie pozwala ona często dotrzeć do każdego ważnego miejsca istotnego przy frezowaniu. Skuteczniejszą metodą jest obecnie ta alpinistyczną. Ją gwarantuje jednak na rynku stosunkowo niewiele firm.

Kiedy wykonywana jest wycinka i pielęgnacja drzew metodą alpinistyczną?

Metoda alpinistyczna przede wszystkim ma swoje zastosowanie przy pracach w miejscach trudnych. Mowa zatem o pielęgnacji oraz wycince drzew przy odcinkach dróg, przy torach, cmentarzach, w środku miast, na skarpach, czy w lasach i przy liniach energetycznych. To wtedy skuteczniejsze są prace wysokościowe wykonywane na specjalnych linach, zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo i niezwykłą elastyczność prac. Taka nie jest nigdy zapewniona przy korzystaniu z wersji pielęgnacji oraz wycinki drzew przy użyciu podnośników koszowych.

Jak można zatem wywnioskować, usługi alpinistyczne są dzisiaj ważne dla zarządców dróg, zarządców parafii i cmentarzy, dla właścicieli firm i zarządów szkół, urzędów oraz szpitali, a także coraz częściej dla rolników, klientów indywidualnych, czy leśnictw. To właśnie takie grupy klientów podejmują współpracę m.in. z firmą RECTOM, z której pełną ofertą warto zapoznać się na dedykowanej stronie www.

Do jakich działań wykorzystywana jest metoda alpinistyczna?

Metoda alpinistyczna przede wszystkim znalazła swoje zastosowanie przy ścince oraz pielęgnacji drzew. Mowa zatem o takich pracach, jak cięcie korygujące i formujące; cięcie prześwietlające – rozluźnienie korony; cięcie techniczne, czyli usuwanie suchych, starych gałęzi, które mogą wejść również w kolizję z budynkami oraz urządzeniami technicznymi; cięcie sanitarne – usuwanie posuszu; oraz ścinka „ po kawałku”. W ostatnim przypadku mowa o wycince drzewa w miejscach, w których nie ma możliwości na jego obalenie w całości. To wtedy najpierw usuwane są gałęzie, a potem w odpowiednich procesach, kawałek po kawałku cięty jest cały pień. Sekcyjne wycięcie kończy się przy tym nawet usuwaniem korzeni, oraz wywozem odpadów, czy ich utylizacją.

Uprawienia do wykonywania prac metodą alpinistyczną

W Polsce działa niewiele firm gwarantujących wycinkę i pielęgnację drzew metodą alpinistyczną, bo wiąże się to z koniecznością posiadania przez ich pracowników wysokich kompetencji oraz sprawności fizycznej. Ważne są zatem uprawienie arborysty, drwala, pilarza, czy alpinisty (techniki liniowe), które są potwierdzone stosownymi i odnawianymi okresowo certyfikatami kwalifikacyjnymi.