Wykańczanie mieszkania to wiele drobnych etapów, których nie można zaniedbać. Wszelkie niedociągnięcia będą uprzykrzać życie przyszłym domownikom, dlatego warto ich unikać jak ognia. Pomimo że do tych prac najlepiej zatrudnić firmę specjalizującą się w wykończeniach wnętrz, warto również samemu przygotować się na to, czego można się spodziewać i jak to będzie wyglądać.


Wykończenie wnętrz — podłoga i ściany


Pierwszym etapem jest ustalenie, czy układ remontowanego mieszkania pozostaje bez zmian, czy konieczne jest wyburzenie lub postawienie nowej ścianki. Dzięki tym informacjom będzie można ułożyć instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest położenie warstwy izolacyjnej podłogi, a następnie przykrycie jej, tak aby nie uległa zniszczeniu i zabrudzeniu na następnych etapach.


Potem przypada kolej na tynkowanie na mokro i wykończenie gładziami gipsowymi. W zależności od wybranej mieszanki i procesu należy przede wszystkim przestrzegać czasu schnięcia, tak aby niepotrzebnie nie popełniać błędów, które mogłyby kosztować sporo czasu i pieniędzy. Dotyczy to również prac na podłodze. Panele lub parkiet powinny być położone, gdy ściany będą suche, aby zaoszczędzić czas, podczas schnięcia można położyć parapety wewnętrzne.


Utrzymując stale porządek podczas remontu mamy kontrolę nad tym, co się dzieje, ułatwiamy sobie pracę i pozwalamy szybko ocenić jakość wykonania dotychczasowych kroków. Zabezpieczamy również to, co jest już gotowe.


Gdy ściany będą już suche, można zacząć kłaść tak zwane suche tynki i sufity podwieszane. Jak tłumaczy specjalista z małopolskiej firmy Malleo, moment, w którym zaczniemy układać płytki, zależy od wcześniejszych etapów. Na świeżym tynku można już kłaść po kilkunastu dniach, ale aby je umieścić na zagruntowanej ścianie betonowej, trzeba odczekać trzy miesiące. Zwróć uwagę na to, że płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe powinny być dzień wcześniej zagruntowane.


Wykańczanie domu - gruntowanie i malowanie ścian oraz układanie parkietu


Długo wyczekiwanym momentem wykańczania mieszkania jest malowanie ścian. Warto jednak przed tym zagruntować powierzchnię tak, aby ujednolicić podłoże, zmniejszyć jego chłonność oraz poprawić przyczepność farby. Przed układaniem parkietu należy się upewnić, że pomieszczenie i wylewki są suche, a w razie potrzeby należy wypożyczyć specjalne maszyny i dodatkowo osuszyć pomieszczenie.


Ostatnie kroki wykańczania domu


Na tym etapie ekipa remontowa montuje drzwi, listwy przypodłogowe, szlifuje i lakieruje parkiet oraz, po raz drugi, maluje ściany. Po zakończeniu tych prac można przejść do montażu osprzętu elektrycznego i mebli.