Poprowadzenie ziemnych linii energetycznych to inwestycja, która wymagana jest dość często, przy powstawaniu obiektów budowlanych o zróżnicowanym charakterze. Nie należy jednak zapominać, że doprowadzenie okablowania do budynku wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych prac ziemnych, umożliwiających prawidłowe ułożenie przewodów. Musi to jednak zostać szczegółowo zaplanowane i zrealizowane przez doświadczonych wykonawców, takich jak Krystian Czajkowski Usługi Minikoparką.

Energetyczne linie ziemne - zdaj się na fachowców

Wbrew pozorom poprowadzenie ziemnych linii energetycznych na terenie inwestycji budowlanej nie należy do zadań najłatwiejszych. Wynika to z faktu, że przed rozpoczęciem prac konieczne jest wykonanie badań o charakterze geodezyjnym, pozwalających przede wszystkim określić właściwości gleby, w której prowadzone będą kable, co pozwoli wykonać projekt instalacji, doprecyzować głębokość poprowadzenia przewodów w ziemi, a także określić konstrukcję wykopu, w którym zostanie ułożone okablowanie. Należy przy tym również pamiętać, że niezwykle istotne jest tu także prawidłowe wykonanie prac ziemnych, zwłaszcza jeśli chodzi o wymiary wykopu. Dlatego też planując wykonanie wykopu pod kable energetyczne warto skorzystać z usług doświadczonych wykonawców, takich jak Krystian Czajkowski Usługi Minikoparką. Wynika to z faktu, że jak mówi zatrudniony tam specjalista –

Roboty ziemne obejmujące wykopanie wykopów pod kable energetyczne są zazwyczaj dość pracochłonne i wymagają precyzji. Dlatego też, choć teoretycznie istnieje możliwość przeprowadzenia tego typu prac ręcznie, np. przy użyciu łopat, to zdecydowanie wydajniejszym, bezpieczniejszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości jakie dają nowoczesne maszyny, takie jak np. minikoparki.

Podstawowe informacje o wykopach pod kable i układaniu instalacji

Posiadając projekt rozprowadzenia instalacji możemy przystąpić do wykonania odpowiednich wykopów. Trzeba jednak pamiętać, że głębokość wykopów, uzależniona jest w dużej mierze od napięcia znamionowego układanego w nich kabla, a co za tym idzie wykop powinien mieć głębokość:

  • 100 cm – dla kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 30 kV,
  • 90 cm – dla kabli o napięciu znamionowym do 30 kV (ułożonych na użytkach rolnych),
  • 80 cm – dla kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 1kV lecz nie wyższym niż 30 kV (ułożonych poza użytkami rolnymi),
  • 70 cm – dla kabli o napięciu znamionowym do 1 kV (ułożonych poza użytkami rolnymi),
  • 50 cm – dla kabli o napięciu znamionowym do 1 kV (ułożonych pod chodnikami, drogą rowerową itp.).

Nie należy przy tym zapominać, że przypadku gdy warunki środowiskowe, geodezyjne lub inne nie pozwalają na ułożenie kabla energetycznego na zalecanej głębokości, specjaliści z firmy Krystian Czajkowski Usługi Minikoparką, mogą ułożyć je bardziej płytko, jednak wymagana jest tu instalacja odpowiedniej osłony (np. poprzez umieszczenie kabla w specjalnym orurowaniu). Dodatkowo jeśli na danym terenie mamy do czynienia z glebą piaszczysta, norma zaleca układanie kabla na dnie wykopu, jednakże gdy grunt nie jest jednolity, wskazane jest ułożenie na dnie wykopu warstwy piasku (o grubości co najmniej 10 cm), a następnie ułożeniu na niej kabla i zasypaniu go warstwą piasku o takiej samej grubości (minimum 10 cm). 
Wykonanie wykopów pod kable energetyczne wymaga również, aby specjaliści z firmy Krystian Czajkowski Usługi Minikoparką odpowiednio oznaczyli ich przebieg. Dlatego też w odległości minimum 25 cm od górnej powierzchni kabla umieszcza się pas folii oznacznikowej w kolorze niebieskim (w przypadku kabli o napięciu znamionowym do 1 kV) i czerwony (w przypadku kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, lecz nie wyższym niż 30 kV). Oznakowanie to ma bardzo ważne zadanie ze względu na bezpieczeństwo, gdyż w trakcie robót ziemnych pracownik dokopując się do folii pozyskuje informację, iż 25 cm poniżej odkopanej folii ułożone są instalacje i kable elektroenergetyczne.

Wykonanie wykopu i prawidłowe ułożenie w nim kabli oraz odpowiednie ich zabezpieczenie i montaż wraz z podłączeniem to niełatwe zadanie, wymagające wiedzy, doświadczenia i odpowiednich uprawnień, a także dysponowania niezbędnymi narzędziami. Dlatego też bez względu na to czy planujemy ułożenie kabli energetycznych, czy też wykonanie wykopu pod fundamenty lub instalacje wodno-kanalizacyjne, warto w tym zakresie zdać się na fachowców z firmy Krystian Czajkowski Usługi Minikoparką.