Badanie geofizyczne są wykorzystywane nie tylko w nauce, ale również w inżynierii. Dzisiaj, kiedy to w każdej dziedzinie stawiamy na postęp technologiczny, nieodłącznym elementem jest nieinwazyjna, szybka i precyzyjna metoda georadarowa, która pozwala na określenie warunków geologicznych, znalezienie pustek, rozluźnień i spękań w warstwach górotworowych oraz na określenie migracji wód. Do przeprowadzenia tych badań wykorzystuje się georadar.

Jak działają georadary?

Georadary do pracy wykorzystują emisję fal elektromagnetycznych, za którą odpowiadają specjalne anteny nadawcze. Owa fala ulega odbiciu lub załamaniu na granicy dwóch ośrodków, które różnią się stałą dielektryczną, czyli wielkością fizyczną charakteryzującą właściwości elektryczne środowiska, po czym powraca i jest rejestrowana przez wyżej wspomnianą antenę odbiorczą. Zaletą georadarów jest fakt, że maksymalna głębokość wykonywanych pomiarów może sięgać nawet 30 metrów w głąb ziemi. Po tę metodę chętnie sięga się wszędzie tam, gdzie elementy infrastruktury lub krajobrazu uniemożliwiają wykonanie bardziej inwazyjnych badań geotechnicznych.

Kiedy wykorzystuje się georadary?

Warto wiedzieć, że georadary wykorzystuje się nie tylko do badań geofizycznych, które będą miały znaczenie między innymi dla nauki. Na ich precyzyjność i nowoczesność można liczyć również wtedy, kiedy konieczne jest wykrycie obiektów infrastruktury podłoża, takich jak kable, ale także piwnice i zburzone fundamenty, których pozostałości już nie widać gołych okiem. Metoda georadarowa, w której specjalizuje się firma Geo Radar Anna Groffik, służy również do badania warstw bitumicznych oraz podbudowy drogi.

Co ciekawe, ten sprzęt przypadnie do gustu również wielbicielom tajemnic historycznych, przy jego pomocy można bowiem przeprowadzać georadarowe badania archeologiczne, które pozwolą na rozwikłanie zagadek przeszłości, takich jak sławny w ostatnim czasie Złoty Pociąg. Dość intrygującą wiadomością jest również fakt, że potencjał tego sprzętu wykorzystuje się również do wyjaśnienia spraw kryminalistycznych – okazuje się, że georadar może być przydatny również w procesie poszukiwania szczątków ludzkich.

Jak widać, postęp technologiczny wprowadza do najesz codzienności innowacyjne rozwiązania, które nie tylko ułatwiają codzienną pracę, ale pozwalają również odkryć to, co do nie dawna, z przyczyn technicznych, musiało zostać tajemnicą. Jednym z takich urządzeń jest właśnie lekki, ergonomiczny i intuicyjny w użytkowaniu georadar, który z pewnością ułatwia pracę wielu specjalistom.