Remontując mieszkanie, należy zastanowić się nad pracami, które wykonać trzeba. Tym bardziej w przypadku mieszkań starego budownictwa, trzeba niestety sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Często wymagająca wymiany stara instalacja, przysporzyć może wiele problemów, jeśli takiej wymiany nie przeprowadzimy. Wiąże się to zawsze z kuciem ścian, więc także ich ponownym szpachlowaniem i malowaniem.

Wymiana starej instalacji elektrycznej

Stare gniazdka elektryczne, niewystarczająca ich ilość, częste spięcia, mogą skłonić użytkowników do wymiany instalacji elektrycznej. Niestety wiąże się to ze sporą ilością prac, jednak warto to zrobić jak najszybciej. Warto to wykonać przy okazji większego remontu. Wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami, ale szybko dostrzec można będzie wiele pozytywów, po takiej wymianie. Potrzebę tę warto jednak wcześniej omówić ze specjalistą, takim jak Pan Artur Jędraszak, z miejscowości Września. Świadczy On usługi w zakresie elektryki. Dodatkowo w ofercie swojej posiada usługę malowania, szpachlowania, kładzenie parkietów i paneli oraz układania płytek. Specjalista z taką wiedzą i doświadczeniem z pewnością dobrze doradzi i pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania, które będą odpowiadać wymaganiom i portfelowi inwestora. Instalacje w starych mieszkaniach często są aluminiowe. Warto wymienić je od razu na miedziane, które są bezpieczniejsze i lepiej przewodzą prąd. Obecnie każde gniazdo powinno być uziemione. Taki sam wymóg powinny spełniać przewody zasilające źródło światła. Przygotowując projekt instalacji elektrycznej, warto zastanowić się, w jakich punktach mieszkania chcemy mieć gniazdo elektryczne i dlaczego.

Jak rozplanować zmiany?

Gniazda najlepiej rozplanować według rozmieszczenia dużych sprzętów elektrycznych, takich jak pralka, lodówka, czy telewizor z DVD i dekoderem. Będzie to ważne także pod względem układania nowych obwodów. Każde urządzenie o większej mocy powinno być podłączone do innego obwodu. Pomoże to zapobiec wysiadaniu bezpieczników, spięciom i zabezpieczy sprzęt. Dobrą informacją jest to, że układając nowe obwody, starych nie trzeba usuwać ze ścian. Wystarczy odciąć je od zasilania. W przypadku starej instalacji, będzie potrzebna z pewnością wymiana także osprzętu zabezpieczającego rozdzielnicy. Pamiętajmy, aby bezpiecznik miał więcej wyłączników niż jeden. Inwestując w wymianę instalacji, zainstalować warto przy okazji różnego rodzaju złącza multimedialne, wyjścia USB, gniazda głośnikowe, antenowe itp. Pomoże to w pozbyciu się znacznej ilości przewodów walających się po podłodze, poza tym wygląda to estetycznie i jest bardzo wygodne.