Dobrze zaprojektowana i wyremontowana instalacja elektryczna jest kluczowa dla bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie zawsze jednak dokonuje się pełnej wymiany elementów instalacji z uwagi na skomplikowany charakter tego procesu. Przekonaj się o najważniejszych aspektach związanych z wymianą instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
Urządzenia instalacji elektrycznej
Instalacje elektryczne w różnego typu mieszkaniach zawierają bardzo podobny układ. W przypadku bloków powstałych pod koniec zeszłego stulecia, jak również w nowoczesnym budownictwie można spotkać się z tzw. tablicą rozdzielczą. W małej skrzynce elektrycznej znajdującej się z reguły nad drzwiami wejściowymi można znaleźć następujące elementy:
- wyłącznik główny - odpowiedzialny za odłączenie prądu w całym mieszkaniu,
- wyłącznik różnicowoprądowy - stanowiący ochronę przed zwarciem, jak również porażeniem prądem,
- zestaw bezpieczników - każdy odpowiada za jedno gniazdko elektryczne.
Warto mieć świadomość, iż oprócz wyżej wymienionych elementów ważnymi są również gniazda, wyłączniki, jak również oświetlenie znajdujące się w mieszkaniu. W przypadku nie stwierdzenia awarii w funkcjonowaniu konkretnych urządzeń nie ma konieczności przeprowadzania naprawy ani modernizacji instalacji elektrycznej. Przesłanką do ich przeprowadzenia mogą być powtarzające się problemy z funkcjonowaniem konkretnego źródła prądu. Z reguły decyzja ta jest podejmowana w kontekście wieloletniej instalacji, która nie działa w sposób prawidłowy w wielu przypadkach.
Kiedy należy wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu?
Bywają sytuacje, w których przeprowadzenie generalnego remontu instalacji elektrycznej w mieszkaniu jest niezbędne celem zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Warto, aby czynności tego typu przeprowadzał profesjonalista. Usługi elektryczne Adrian Wójtowicz to jeden z tych specjalistów, który zapewnia klientowi odpowiednio przeprowadzony przegląd instalacji elektrycznej. Dopiero po jego przeprowadzeniu i analizie wyników można określić czy koniecznym jest całkowita wymiana instalacji czy też jej częściowa modernizacja.
Koszt modernizacji instalacji elektrycznej
Ostateczny koszt przeprowadzenia modernizacji jest zależny od powierzchni mieszkania. Dodatkowymi czynnikami, które należy uwzględnić podczas wyliczania ostatecznej ceny są:
- koszt wynajęcia specjalisty,
- rodzaj użytych materiałów,
- stopień skomplikowania układu instalacji elektrycznej,
- lokalizacja mieszkania,
- rodzaj budownictwa.
Biorąc pod uwagę wyżej wspomniane aspekty, koszt przeprowadzenia modernizacji instalacji elektrycznej może być różny. Generalny remont tego elementu z pewnością jednak przekroczy dwa tysiące złotych, nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Warto jednak nie oszczędzać na tym procesie, gdyż odpowiednio przeprowadzona wymiana elementów instalacji lub całości układu ma znaczenie dla bezpiecznego funkcjonowania użytkowników lokalu.
Komu zlecić modernizacje instalacji elektrycznej?
Wymiana lub remont instalacji elektrycznej powinien zostać przeprowadzony przez kompetentnych fachowców. Specjalista mający wykonać zlecenie tego typu powinien wykazywać się odpowiednią wiedzą techniczną oraz uprawnieniami SEP. Wykonywanie prac związanych z energią elektryczną przez osoby nieposiadające stosownych uprawnień zawodowych może być źródłem niebezpieczeństwa. Profesjonalny elektryk zapewnia kompleksową obsługę klienta w kontekście dokonywania pomiarów, montażu, naprawy oraz modernizacji instalacji elektrycznych. Wybierając specjalistę można mieć gwarancję prawidłowo i dobrze przeprowadzonych czynności, a co za tym idzie - bezawaryjnego działania instalacji elektrycznej w przyszłości.