Wynajem dźwigu to w wielu przypadkach konieczność. Przenoszenie przedmiotów o bardzo dużych gabarytach, skomplikowane prace wysokościowe, montaż i demontaż niektórych części konstrukcji – wszystkie te czynności wymagają użycia specjalistycznych maszyn budowlanych. Kupno nowego lub używanego dźwigu wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na okresową dzierżawę. Sprawdźmy na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy najmu.

Od czego zależy wycena najmu dźwigu?

Koszt wynajmu dźwigu zależy od wielu czynników m.in. udźwigu, wysięgu, konieczności użycia podnośnika koszowego oraz pozycji firmy na rynku. Wybierając firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę, warto kierować się opiniami klientów. Gwarancja solidności oraz terminowości to podstawa, dlatego warto wybierać sprawdzone firmy, które działają w branży od lat, np. Usługi dźwigowe.
Kiedy już wybierzemy odpowiedniego dostawcę dźwigu, powinniśmy określić zakres działań, do których wykorzystamy dźwig. Jeżeli mamy doświadczenie w wykonywaniu prac budowlanych, wystarczy zamówić odpowiedniej klasy podnośnik, a firma zewnętrzna dostarczy go na budowę. Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy, mogą skorzystać z usług specjalisty, który oceni specyfikę prac i na tej podstawie doradzi, który sprzęt najlepiej sprawdzi się przy wykonywaniu prac budowlanych. Pomoc technologa jest w wielu przypadkach niezbędna. Doświadczony ekspert budowlany dopasuje dźwig nie tylko do charakteru prac, ale także wielkości placu i warunków terenowych.

Żurawie – podstawowy podział

Zważywszy na miejsce ulokowania mechanizmu obrotowego wyróżnia się dwa typy żurawi:

  • żurawie wieżowe górnoobrotowe
  • żurawie wieżowe dolnoobrotowe

Pierwszy typ wyposażony jest w mechanizm obrotowy instalowany na górze wieży. W wariancie górnoobrotowym obracany jest wyłącznie wysięgnik żurawia. W żurawiach z dolnym obrotem mechanizm umiejscowiony jest na dole maszyny i obraca się wieża wraz z wysięgnikiem.

Wycena usługi

Wynajem maszyn budowlanych wymaga przeprowadzenia dokładnej wyceny wykonania usługi.  Aby wycena była precyzyjna i zawierała wszystkie niezbędne elementy, inwestor musi określić czas oraz zakres prac.
Prace dźwigowe wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego usługodawca musi dostarczyć komplet dokumentów maszyny i potwierdzenie jej prawidłowego stanu technicznego.
Przed podpisaniem umowy najemca powinien zapoznać się z regulaminem oraz szczegółowo opisanymi warunkami użytkowania dźwigu.

  • Usługi dźwigiem – komplet dokumentów

W dokumentacji technicznej powinny znaleźć się: protokół odbioru wystawiony przez Urząd Dozoru Technicznego, dziennik konserwacji sprzętu oraz atesty na poszczególne elementy dźwigu. Obligatoryjnym elementem dokumentacji jest też ważne ubezpieczenie na pracę sprzętu.