Wentylacja mechaniczna to urządzenie, dzięki któremu wymiana powietrza w pomieszczeniach przebiega sprawnie, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dodatkowo mechanizm ten przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła, o ile posiada system do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza. Z czego jeszcze oprócz rekuperatora zbudowana jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna – główne korzyści i elementy budowy

W nowoczesnym budownictwie budynki posiadają dobre izolacje, szczelne drzwi i okna. Ma to swoje plusy, jednakże są także złe strony tak zaizolowanych pomieszczeń. Tym negatywem jest słaby ruch powietrza. Jeśli w pomieszczeniu trudno jest o zmianę powietrza, rozwiązaniem może być montaż wentylacji mechanicznej. Urządzenie to doskonale sprawdza się w celu doprowadzenia świeżego powietrza. Wentylacje te można używać praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, w szczególności w takich, w których ruch powietrza jest słaby. Dodatkowo wentylacja mechaniczna może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania. Warunkiem jest konieczność posiadania wymiennika ciepła.

Wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną często wykorzystuje się w domach jednorodzinnych. Na taką wentylację składają się:

      ·        czerpnia,

      ·        wyrzutnia,

      ·        centrala wentylacyjna,

      ·        rekuperator,

      ·        kanały główne,

      ·        anemostaty,

      ·        nawiewniki,

      ·        wywiewniki.

Wszystkie niezbędne elementy do stworzenia wentylacji mechanicznej można znaleźć w odpowiednich firmach z częściami do systemów wentylacyjnych. Jedną z takich firm jest Pako Poznań. Po kupnie potrzebnych elementów zawartych w projekcie, można przejść do montowania wentylacji.

Najważniejszy element wentylacji – centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna jest jednym z najważniejszych, jak nie najważniejszym elementem całego systemu wentylacji mechanicznej. W związku z tym wybór właściwej centrali dla naszego systemu wentylacyjnego jest niezwykle istotny, ponieważ od tej części uzależniona jest praca wentylacji. Na rynku można spotkać urządzenia, które zawierają dodatkowo rekuperator.

Kupując centralę wentylacyjną powinniśmy mieć na uwadze kilka parametrów urządzenia. Ważnymi cechami, na które trzeba zwracać uwagę podczas wybierania centrali wentylacyjnej jest jej ciężar, a także hałas wytwarzany przez nią w trakcie pracy. Duże znaczenie ma również to, jaki jest poziom odzyskiwania ciepła przez urządzenie oraz jakie jest jego zużycie prądu. Wybierając centralę wentylacyjną powinniśmy również zwrócić uwagę na dostępność filtrów powietrza i ich koszty. Filtry powietrza wymienia się co kilka miesięcy, dlatego ich dostępność jest bardzo ważna.

Centrala wentylacyjna podczas montażu powinna zostać ustawiona na stabilnym podłożu. Zazwyczaj urządzenie to instalowane jest na poddaszach, w piwnicach lub w pomieszczeniach gospodarczych. Nie zaleca się ustawiania jej w miejscach, w których często przebywamy lub obok takich miejsc, ponieważ praca centrali wentylacyjnej może być dość głośna.