Domki narzędziowe to niewielki obiekty budowlane, które wyróżniają się prostą konstrukcją. Stosuje się je przede wszystkim do przechowywania narzędzi oraz urządzeń ogrodniczych. Ponadto magazynuje się w nich rozmaite nawozy i środki do pielęgnacji roślin, a także meble ogrodowe. Domki narzędziowe produkuje się z rozmaitych materiałów budowlanych, a najczęściej używa się w tym celu drewna, blachy oraz tworzyw sztucznych. Czym wyróżniają się poszczególne typy domków?

Co charakteryzuje domki na narzędzia z drewna?

Domki gospodarcze najczęściej stawiane są w ogrodach lub tuż przy nich. Z tego względu wybór materiału, z jakiego będzie wykonana konstrukcja, nie może być przypadkowy. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się np. drewniane elementy jak np. altany lub meble ogrodowe, wówczas warto postawić na domki wykonane z drewna. W ten sposób nie zaburzymy estetyki małej architektury w ogrodzie. Drewniane domki narzędziowe to idealny wybór dla osób ceniących naturę, ponieważ żadnej inny materiał stosowany w branży budowlanej nie współgra aż tak ze środowiskiem, jak drewno. Tego typu domki wykonuje się np. ze świerku skandynawskiego. Materiał ten sprawia, że cała konstrukcja jest twarda i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wykonanie domków z drewna na narzędzia oferuje między innymi firma Ogrody Roszak z Kiszkowa w województwie wielkopolskim. Produkty te wyróżniają się ciekawym wyglądem i mogą mieć różne formy. Ze względu na to, że zazwyczaj wyposażone są w podłogę oraz okna, można je zaadaptować też w innych celach. Takie domki z drewna mogą też różnić się między sobą konstrukcją dachu (płaskie lub spadziste), a także rodzajem pokrycia dachowego. Dość często w tym celu używa się papy, gontu, a nawet strzechy. Zaletą gospodarczych domków z drewna jest także to, że są one łatwe w naprawie, można zmieniać ich kolor i w każdej chwili rozbudować.

Czym wyróżniają się domki na narzędzia z metalu i tworzyw sztucznych?

Do produkcji domków narzędziowych używa się także innych materiałów. Najczęściej jest to metal i plastik. Nie cieszą się one dużą popularnością, ponieważ ich wygląd jest mało atrakcyjny. Wadą takiego produktu jest również to, że w ciepłe dni ich wnętrze mocno się nagrzewa, natomiast zimą słabo zabezpiecza przed działaniem niskich temperatur. Oprócz tego blaszane domki narzędziowe rzadko mają podłogę, co wymaga stworzenia płyty fundamentowej lub innego podłoża.

Nieco lepszą opcją są domki plastikowe, aczkolwiek ich wygląd również nie jest tak atrakcyjny, jak w przypadku obiektów z drewna. Oczywiście na rynku istnieją konstrukcje, które imitują wygląd drewna, jednakże nie są one tym samym, co produkty z naturalnego materiału. Z czasem plastikowe domki mogą się odbarwiać i płowieć, a wszelkie poważniejsze uszkodzenia są niemożliwe do naprawy. Zatem większe usterki uniemożliwiają korzystanie z nich. Poza tym takich domków nie da rady rozbudować.