Transport materiałów niebezpiecznych to nieodzowny element spedycji drogowej. Aby jednak móc przewozić tego typu produkty, należy dysponować odpowiednimi uprawnieniami, a przede wszystkim mieć świadomość zagrożenia dla ludzi i środowiska. O tym, jak przebiega transport ADR i które towary są uznawane za niebezpieczne, opowiadają eksperci z firmy Bachowski & Laska z Alwerni. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o przewożeniu towarów niebezpiecznych.

Czym są towary niebezpieczne?

Do materiałów niebezpiecznych zaliczają się wszystkie przedmioty i produkty, które potencjalnie mogą powodować zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia ludzkiego, jak i dla środowiska naturalnego. Podział obejmuje dziewięć, podstawowych klas towarów niebezpiecznych, w zależności od stopnia ich szkodliwości, przy czym im wyższa cyfra, tym materiał jest mniej groźny. Dla przykładu: granatniki zaliczają się do klasy pierwszej, zaś perfumy do dziewiątej.

Zgodnie z klasyfikacją, dangerous goods, czyli towary niebezpieczne to odpowiednio: materiały i przedmioty wybuchowe, gazy, substancje ciekłe zapalne, stałe zapalne, samoreaktywne, wybuchowe stałe odczulone, samozapalne, wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne, materiały utleniające, organiczne, trujące, zakaźne, promieniotwórcze, żrące oraz różne inne materiały i przedmioty niebezpieczne.

– wyjaśnia ekspert z firmy transportowej Bachowski & Laska w Alwerni, oferującej między innymi przewóz materiałów sypkich, maszyn rolniczych, drewna, węgla, a ponadto również odpadów i towarów niebezpiecznych.

Przewóz towarów niebezpiecznych a prawo

W świetle międzynarodowej konwencji ADR, przygotowanej i podpisanej w Genewie w roku 1954, a przyjętej przez Polskę w 1975 r. przewozu towarów niebezpiecznych można dokonać wyłącznie w pojazdach odpowiednio w tym celu oznakowanych, a więc posiadających pomarańczowe tablice, a ponadto również konkretne znaki z numerami rozpoznawczymi zagrożenia w przypadku cystern i materiałów przewożonych luzem. Co więcej, takie pojazdy mogą prowadzić jedynie kierowcy, którzy:

  • mają przynajmniej 21 lat,

  • ukończyli odpowiednie szkolenie, uwzględniające tematykę uświadamiającą zagrożenie wynikające z przewozu towarów niebezpiecznych,

  • zdali egzamin ADR z wynikiem pozytywnym.

Uprawnienia są nadawane na pięć lat. Po tym czasie należy je odnowić. Odpowiednim taborem, wymaganymi przez prawo zezwoleniami do transportu towarów ADR, a także niezbędną wiedzą w zakresie realizacji tego typu usług dysponuje firma przewozowa Bachowski & Laska, oferująca przewóz krajowy oraz transport na Słowację, do Czech i Niemiec. Wszystkie zlecenia realizowane są rzetelnie i terminowo.